Tesla je jiná, Model S je první prémiový elektromobil, který nabízí dostatek luxusu, slušný dojezd a uživatelské rozhraní, které nikdo jiný nemá – na 17 palcovém displeji.

Tesla je čistý elektromobil, žádný hybrid se spalovacím motorem. Hnací ústrojí je uloženo pod podlahou a není zde žádná převodovka, což má za následek jednak nízké těžiště vozu a rovněž více místa v interiéru.

Model S využívá těch nejmodernějších baterií, které jsou dnes k mání. Základní verze s 40 kWh baterií má dojezd 160 km, maximální rychlost vozu činí 177 km/h. Takový vůz pořídíte (zatím) na severoamerickém trhu za $ 49 900. V polovině roku 2013 by se eSko mělo dostat do Evropy a Asie. Další verze jsou s 60 a 85 kWh bateriemi. Vrcholem je verze Performance s 85 kWh baterií, která umí pokořit stovku za 4,4 sekundy, maximální rychlost činí 210 km/h a dojezd na jedno nabití je dle výrobce až 480 km.

Neméně zajímavé to je v interiéru. Většina výrobců úspěšně snižuje počet tlačítek na palubní desce, která nahrazují dotykovými displeji. Tesla v tomto směru udělala revoluci – vše, tj. podvozek (výškově stavitelný), klimatizaci, radio, internet, navigaci, ale i takové střešní okno a další funkce ovládá řidič přes 17“ dotykový displej! Obraz z couvací kamery je v HD kvalitě. To nejdůležitější se pak promítá i v kapličce v zorném poli řidiče. Nemá cenu o tom více básnit, podívejte se na video, stojí to za to.

Názor TopDrive

Přestože Tesla Model S nevypouští ani gram škodlivin do ovzduší, tak pravděpodobně není konečnou odpovědí na otázku týkající se pohonu budoucnosti. Elektřinu „ze zásuvky“ je nutné někde vyrobit. Elektrický pohon je na pořadu dne spíše pro městskou dopravu než pro segment luxusních automobilů, ale přesto si Model S zaslouží pochvalu. Je totiž důkazem, že na elektřinu se dá ujet více než 30 kilometrů a pokud se bude kapacita baterií dále zvyšovat, pak by mohla být elektřina zajímavá i pro manažerské limuzíny, které cestují na dlouhé vzdálenosti. Do té doby budou moderní spalovací motory (ať benzínové či naftové) přeci jen lepší. Napište nám do komentářů, co si o tom myslíte vy.

Video