Povinné ručení v roce 2018: změny a novinky

Rok 2018 přinese změny, které poněkud rozvíří poklidné vody povinného ručení. Co bude od nového roku jinak a jak se na to připravit?

„Povinné ručení je živý produkt, který se neustále vyvíjí a mění.“ Tvrdí Zbyněk Laisek, manažer firmy Porovnej24.cz, která se zaměřuje na srovnání cen povinného ručení. Se kterými novinkami by řidiči v příštím roce měli počítat?

Postih pro neplatiče

V roce 2018 bude znovuzaveden příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. V roce 2015 byl sice zrušen, avšak zvyšující se počet neplatičů povinného ručení přiměl zákonodárce k jeho obnovení. Všichni majitelé či provozovatelé automobilů, na které není uzavřeno povinné ručení, tedy budou muset příspěvek odvádět. Jeho výše bude vyčíslena za každý den, kdy řidič neplatí povinné ručení.

Tato situace hraje ve prospěch poctivých řidičů, kteří si pojištění platí. Výše příspěvku totiž bude vyšší, než povinné ručení.

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.

Rovněž však dojde k další změně, a to snížení limitu pro náhradu škody, kterou neplatič zavinil. Nově po něm bude moct Česká kancelář pojistitelů vymáhat maximálně 300 000 Kč. Ovšem v případě, že škodu zaviní vlivem alkoholu, ji bude muset hradit v plné výši.

Co se bude dít s cenou?

Možná vás první odstavec informačně příliš nenabil, protože si zřejmě povinné ručení poctivě platíte. Jeho výše však v příštím roce s největší pravděpodobností poroste. Povinné ručení je totiž pro firmu už několik let ztrátovým produktem. Z důvodu konkurenčního boje se ceny tohoto pojištění drží na nízké úrovni, přičemž rozsah finančních škod autonehod se rok od roku zvyšuje. Dříve či později pojišťovny začnou tuto ztrátu vyrovnávat prostřednictvím vyšší ceny. Ovšem není třeba se obávat výrazného skokového zdražení, cena vzroste pouze o pár procent.

Ovšem i pár procent se může citelně prodražit, hlavně mladým řidičům se silným automobilem, kteří mívají povinné ručení nejdražší. Řidiči však můžou plánované zdražení vybalancovat prostřednictvím porovnání cen jednotlivých produktů a zvolením nejvýhodnějšího pojištění. Často jednotlivé pojišťovny přijdou s akčními nabídkami či atraktivními slevami, aby nalákaly nové klienty.

„Právě kvůli těmto akčním nabídkám a často se měnícím cenám doporučujeme srovnat si povinné ručení každý rok.“ Nabádá k honbě za lepší cenou Zbyněk Laisek. „Díky našemu srovnávači Porovnej24.cz často klienti najdou i o polovinu levnější pojistku.“ Zároveň upozorňuje, že cena by neměla být při rozhodování jediným kritériem. I z tohoto důvodu je cenový srovnávač optimálním řešením. Řidič zde přehledně vidí nejen rozpis jednotlivých cen, ale rovněž výši krytí a zahrnutá pojistná rizika, tudíž si může vybrat produkt, který v poměru cena a kvalita vychází finančně nejvýhodněji.

Podobné články:

1 komentář u „Povinné ručení v roce 2018: změny a novinky“

  1. Tak určitě. Pojišťovny, které jsou na korunu jako čert na hříšnou duši, budou propagovat a v reklamě nabízet produkt, na němž prodělají. A každou chvíli přemlouvat klienty jiných pojišťoven, aby přešli zrovna k nim, protože jsou samaritáni, a chtějí svoje zákazníky sponzorovat…

    Odpovědět

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.