Co je to supermoto?

Už jste někdy slyšeli výraz supermoto?  Nebo možná motard? Pokud ne, v tomto článku se dozvíte, co že to vlastně je.

Supermoto se jezdí uzavřeném okruhu

Jestliže jste výše uvedené pojmy neslyšeli, může to být tím, že jde o relativně nový pojem v motocyklovém světě. Supermoto je typ závodů, které se jezdí na uzavřeném okruhu. Ten je z velké části tvořen asfaltovým povrchem – odtud první část názvu „super“, podle superbiků závodících též na asfaltovém okruhu. Trať má ale háček! Zbylá menší část okruhu je tvořena uválcovaným zemitým povrchem. Na této prašné části tratě se většinou vyskytují i skoky a klopené zatáčky. Odtud zase pochází druhá část názvu „moto“, spjatá s motokrosem.

Na čem se závodí?

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

A na čem se závodí? Na první pohled jde o stroje z motokrosu, kterým někdo nasadil silniční moto pneu a šup s nimi na asfalt. Tak to ale není. Další změny jsou méně zřetelné, ale stále stejně důležité. Tlumiče jsou nastavené na lepší odezvu na asfaltu a mají nižší zdvih. Kolečko a rozeta se mění dle rozložení tratě (delší rovinky nebo více zatáček) – skrze ty lze totiž nejvíce ovlivnit zrychlení a maximální rychlost. Brzdy jsou větší a silnější. Výkon těchto motocyklů je vyhnán na úplné maximum. Proto je běžné, že podobně jako u jejich terénních sourozenců se často mění díly motoru jako písty, ojnice a ložiska, ale někdy i zapalovací svíčka, ventily a rozvody.

Kde motocykl pořídit

Pokud by jste si takový motocykl chtěli pořídit, buďto si ho můžete přestavět z terénní varianty, nebo mnozí výrobci, jako Aprilia, KTM, Husqvarna nebo Ducati, nabízejí silniční homologované speciály přímo z továrny. Jejich cena je sice vysoká, ale nabízejí velkou porci zábavy. Jejich nízká váha, malé rozměry a skvělá obratnost z nich nedělá pouhý motocykl na závodění, ale i výbornou hračku do klikatých serpentin nebo do města. A díky tomu se sport a motocykly zvané supermoto stali v dnešní době mezi některými vyhledávaným typem zábavy na dvou kolech.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.