Chystáte se ke změně povinného ručení, protože jste u jiné pojišťovny narazili na výhodnější podmínky a cenu? Možná budete překvapení, že ukončení smlouvy o povinném ručení není rychlou záležitostí. Kdy je tedy správná doba na změnu povinného ručení a jak ukončit stávající smlouvu?

V případě, že ke změně povinného ručení nevedou pádné důvody, jako například změna vlastníka vozidla, odcizení vozidla či prodej auta, máte v podstatě dvě možnosti výpovědi smlouvy.

Před koncem pojistného období

Mezi nejčastější způsoby patří výpověď smlouvy o povinném ručení před koncem pojistného období (tzv. výročím). Pokud jste tedy pojištění uzavřeli například 2. 7. 2014, smlouvu vypovíte k 1. 7. 2015.

Písemnou výpověď však musíte zaslat nejpozději 6 týdnů před výročím. Ve zmíněném případě tedy nejpozději 27. 5. 2015. Během těchto šesti týdnů výpovědní lhůty jste samozřejmě stále pojištěni, nemusíte se tak obávat, že by vás při silniční kontrole čekala pokuta.

Ohlídejte si, že na výpovědi bude uveden váš podpis, jinak nebude považována za platnou. Rovněž vraťte zelenou kartu. A nezapomeňte si od pojišťovny vyžádat vystavení a zaslání dokladu o bezeškodném průběhu.

Do 2 měsíců od uzavření smlouvy

V případě, že se sjednaným povinným ručením nejste spokojeni, máte možnost vypovědět smlouvu bez udání důvodu. Nejpozději však do 2 měsíců od jejího uzavření.

Výpověď opět zašlete písemně, nezapomeňte na platný podpis a uveďte, zda chcete přeplatek pojištění (tzv. nespotřebované pojistné) zaslat na účet či poštovní poukázkou.

V okamžiku, kdy pojišťovna obdrží výpověď pojistné smlouvy, běží vám 8denní výpovědní lhůta, během které byste si měli vyřídit nové povinné ručení.

Soutěž: Vyhraj auto šéfa

Chcete-li změnit pojištění, mohla by vás zaujmout akce, kterou si pro nové klienty připravila Generali Pojišťovna. Pokud si do 30. 6. 2015 sjednáte povinné ručení online, můžete se zapojit do zajímavé soutěže o lákavé ceny v podobě limuzíny Audi A6 Quattro 3.0 a 100 povinných ručení na rok zdarma.

Stačí odpovědět na soutěžní otázku: „Kolik pojistných smluv povinného ručení uzavře Generali v době od 1. 5. 2015 do 30. 6. 2015?“. K inspiraci vám poslouží loňské výsledky, kdy se ve stejném období uzavřelo 30 364 smluv.

Více informací o soutěži hledejte na stránce www.vyhrajautosefa.cz.


Autor: Audi