Pojišťovny mají dle zákona minimální limit plnění 35 milionů Kč za způsobenou škodu na zdraví a 18 milionu Kč za škodu na majetku. Myslíte, že tyto částky stačí?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Každý majitel vozidla musí mít sjednané povinné ručení. Platnost povinného ručení potvrzuje zelená karta, kterou je potřeba vozit sebou ve vozidle. Toto pojištění musíte platit i v případě, že s autem nejezdíte a stojí Vám třeba přes zimu v garáži. Pokud nechcete platit, můžete vozidlo dočasně vyřadit z registru vozidel. Z povinného ručení jsou pokryty škody, které na majetku, zdraví a životě způsobíte někomu druhému. Škody, které si na svém autě způsobíte sami, kryty nejsou. Takovéto škody kryje havarijní pojištění. Při prodeji vozidla musíte ohlásit změnu majitele na registru, pokud byste tak neučinili, budete dále vedeni jako majitel. Jako majitel vozidla musíte mít povinné ručení uzavřené, v případě, že ho uzavřené nemáte, vám hrozí pokuta do výše 20 000 Kč a zákaz řízení až 1 rok. Toto je ovšem ten lepší případ, při způsobení škody bez sjednaného povinného ručení se částka může vyšplhat až do desítek milionů a vše jde na účet vám.

Vystačí mi limit plnění povinného ručení?

Pojišťovny mají dle zákona minimální limit plnění 35 milionů Kč za způsobenou škodu na zdraví a 18 milionu Kč za škodu na majetku. Myslíte, že tyto částky stačí? Ve většině případech ano, ale občas se najdou případy, kdy škoda vyšplhala o značnou část nahoru než je 35 miliónů Kč. Zapřemýšlejte, jestli nemáte příliš nízký limit plnění. Odborníci doporučují alespoň limit 50 milionů Kč a limit pouhých 35 milionů Kč považují za nedostačující.

Připojištění

Každá pojišťovna nabízí různá připojištění k povinnému ručení. Podívejte se na ty nejčastější připojištění.

  • Pojištění skel
  • Pojištění pro srážku se zvěří
  • Pojištění proti vandalismu
  • Pojištění proti přírodním živlům
  • Pojištění sedadel (připojištěný je pasažér)
  • Pojištění zavazadel

Toto jsou ty nejčastější příklady připojištění k povinnému ručení. Každá pojišťovna nabízí jiné druhy připojištění a také každému vyhovuje něco jiného.

Bonus a malus

Bonus u povinného ručení většinou znamená slevu pojistného za 12 měsíců bez nehod. Výše slev je závislá na každé pojišťovně zvlášť. Bonusy, které jste nasbírali se vám sčítají a převádějí se.

Malus je opak bonusu. Pokud svým vozidlem způsobíte nějakou škodu, zvedá se vám výše povinného ručení. Tomu se říká malus.

Výše povinného ručení ovlivňuje plno skutečností. Např. věk pojistitele, typ vozidla, zdvihový objem, výše limitu plnění nebo bonus a malus.