V sobotu 26.10. se konal Den otevřených dveří na Autodromu Most, což je tradiční říjnové ukončení sezóny. Účast byla opět vysoká, přijelo mnoho skvělých aut a lidí, kteří rádi řídí. Na silnici umí závodit každý, na okruhu je situace trochu odlišná. I to je důvod, proč takové akce mají svůj smysl.

Cesta k tomu být „dobrým“ řidičem vede přes zničené pneumatiky, spálené spojky a odřené plechy. V (českých) autoškolách ještě nikdy nikoho řídit nenaučili, proto to pak každý musí dohánět sám v provozu, i když nedostatečně a navíc s řadou zlozvyků. Osvícené kroky za sebepoznáním vedou na volné okruhové dny. Tyto akce jsou jedinečnou příležitostí k tomu, aby člověk zjistil, že „není tak dobrý řidič, jak si původně myslel“ a pochopitelně i k poznání limitů kočáru, jehož otěže drží v ruce. Ti šťastnější si vůz poškodí nebo rovnou zničí. To je daň, kterou musí být každý schopen akceptovat avšak s duševní úlevou, že důsledky nedostatku řidičského talentu je lepší odhalit na uzavřené trati než v silničním provozu. I v tomto směru je jízda po okruhu dobrou průpravou ve smyslu – sledovat zrcátka a dění kolem, koncentrovat se na jízdu a vnímání auta a rovněž se snažit odhadnout reakce ostatních řidičů na trati. Mezi těmi, kdo přijeli, byli jak méně zkušení řidiči, tak ostřílení „rafani“ na silných strojích. Všichni ale přijeli s jediným cílem – užít si jízdu na okruhu. 

Umíte si správně nastavit sedadlo a víte, jak správně držet volant? Čtěte, jak je to dobře a jak špatně.

Osobně mě těší fakt, že procento lidí, které baví řídit a chtějí pro své řízení něco udělat, není až tak malé. Podobných akcí by mělo být více, mnohem více, protože co do počtu závodních tratí, jsme země chudá.