VIDEO: Testování vozů Peugeot na Autodromu Most

TopDrive vám přináší sestřih z letního testování vozů Peugeot 208 GTi a RCZ R na mosteckém autodromu.

V Mostě jsem měl možnost vyzkoušet, co se skrývá ve sportovních modelech od Peugeotu. Mé dojmy z letošních novinek jsou následující.

208 GTi

Kaplička přístrojů je až na samém vrcholu palubní desky, pod ní se nachází malý sportovní volant, ve středu palubky je displej navigačního systému. Vše je přehledné a bez zbytečné záplavy tlačítek. Sedačky jsou rovněž dobré. Sahám po řadicí páce s hliníkovou hlavicí a řadím jedničku. První kolo si dám vlažně, abych poznal vůz, jak reaguje. Další kola jsou už v ostrém tempu. 

Volant jde zlehka a podvozek je spíše měkčí než tvrdší, nicméně vůz reaguje dobře a do zatáček se vrhá s chutí a klidně i po třech kolech. Přeplňovanou šestnáctistovku s výkonem 147 kW (200 k) točím, co to jde, ale mimo okruh si budete užívat dostatku točivého momentu v nízkých otáčkách. Na seznámení s vozem bych potřeboval více času, ale mé dojmy z okruhu jsou následující – 208 GTi je malé zábavné auto, které se dobře řídí. Na pokyny řidiče reaguje s chutí. Během „ostré“ okruhové jízdy jsem nezaznamenal žádnou záludnost či nevyzpytatelnost. Bude to jistě skvělý společník na každý den. Jeho doménou budou okresní silničky.

RCZ R

Po jízdě s 208 GTi, kterou mohu brát jako jistou rozcvičku, přesedám do coupé RCZ R. S ním se už důvěrně znám, takže si dovolím vypnout ESP a s očekáváním, jaké to bude s eRkem na okruhu, vyrážím vstříc první zatáčce. Kdo četl můj test RCZ R, ten ví, že tohle auto má klasické pasivní tlumiče, avšak skvěle nastavené. Podvozek není tvrdý, ale tak akorát. Na okresních silničkách vůz skvěle filtroval nerovnosti a držel zvolenou stopu. A na okruhu to není jiné. 270 koní s vozem hýbe tak, že se ani nechce věřit, že všechnu tu sílu produkuje motor o objemu 1,6 litru. Řízení je skvělé, posezení v anatomických sedadlech taktéž. Slunce svítí tak, že se vzduch nad tratí jen tetelí, pneumatiky vozu jsou zahřáté, na trati není téměř nikdo, takže mně nic nebrání v tom, vyždímat z RCZ R všechen jeho výkon. Vůz dává řidiči velmi dobrou zpětnou vazbu, ve volantu cítím, co se děje s předními koly a stejně jako když se sevře diferenciál a zaberou obě kola. Už během testu se mi párkrát stalo, že jsem při snaze rychle řadit zařadil špatný kvalt (z dvojky na trojku). I v Mostě jsem si tam jednou dal pětku místo trojky, ale samotné (krátké) zpřevodování je výborné.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Mohl by vás zajímat redakční TEST Peugeotu RCZ R

O schopnostech RCZ R mě následně přesvědčí i Honza Černý, jezdec rally, ke kterému s chutí usedám do auta, aby mě svezl. Honza jede pilu, na hranici přilnavosti pneumatik Good Year a do toho si se mnou povídá. Shodujeme se v otázce podvozku RCZ R, že se Peuegot naštěstí neřídil heslem „tvrdé=sportovní“. Výsledkem je působivé nastavení, které funguje všude – na silnici, ve městě i na okruhu.

Videoprodukce David Režný

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.