S příchodem lyžařské sezóny budou mnozí z vás řešit otázku přepravy snowboardů a lyží. Ptáte se sami sebe, jak se pohodlně poskládat do automobilu i se zimní výbavou? Odpověď hledejte v našem článku věnovanému střešním nosičům a autoboxům.

Potřeba lidí stále něco převážet je neutuchající. Ne každý má však dostatečně velký vůz, který je schopen pojmout všechna zavazadla při cestě na dovolenou. Popravdě řečeno i do velkého vozu nevměstnáte bagáž pro celou rodinu včetně kol nebo lyží a snowboardů. Řešení je dvojí, buď zůstat doma, nebo vybavit auto příslušným střešním nosičem. Výběr je dnes opravdu široký a není problém se dobrat kvalitního sortimentu za rozumnou cenu. Standardem pro střešní boxy by měl být UV stabilizovaný ABS plast, důmyslné provedení a samozřejmě zabezpečení zámky či centrálním zámkem.

Tyto boxy jsou buď dlouhé, ideální pro přepravu lyží či krátké, vhodné například pro přepravu dětských kočárků. Boxy se dají namontovat na jakékoliv vozidlo vybavené střešním nosičem. V případě dlouhých střešních boxů je třeba mít na paměti, že páté dveře automobilu (má-li je vůz) není možné otevřít zcela do horní polohy. Klasické příčné nosiče tak mohou nést zmíněné střešní boxy, popř. nosiče lyží, snowboardů či kol. Kdo nechce přepravovat kola na střeše, má možnost volby. Lze je totiž přepravovat i na nosičích namontovaných na kufrové dveře nebo na tažném zařízení. Přeprava kol na tažném zařízení je uživatelsky nejpřátelštější. Pamatujte, že při výběru jakéhokoli nosiče je nutné, aby konkrétní nosič byl v souladu s daným typem automobilu.

Jak přepravovat sportovní vybavení?

Lyže a snowboardy – v automobilu je-li vybaveno ski-vakem, na střešním nosiči nebo na střešním nosiči v autoboxu
Kola – na nosiči kol – varianty: střešní, na pátých dveřích nebo na tažném zařízení
Vodní sporty – střešní nosiče se specifickými držáky, surfboxy

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč třeba na benzín jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

Střešní nosiče rozlišujeme na podélníky, příčníkypřepravní koše (+ další specializované)
Autoboxy jsou v krátkém (do 160 cm) a dlouhém (nad 160 cm) provedení + autoboxy na přepravu surfů (tzv. surfboxy)


Autor: prorack

Ptali jsme se

Na střešní nosiče jsme se zeptali pana Vladimíra Böhma, jednatele společnosti Střešní nosiče BöHM (http://www.stresninosice.cz/)

O jaký produkt je v současnosti největší zájem?

Pokud letos napadne nějaký sníh, tak to budou sněhové řetězy, střešní boxy, nosiče lyží.

Jaké je Vaše doporučení pro sportovní vůz a naopak luxusní SUV, co se týká značky, produktu, řešení? 

Záleží, o jaké přání zákazníka jde, ale především můžu doporučit značku Thule, vyrábí většinu nosičů pro spoustu typů aut.

Na některých autoboxech je uveden údaj o maximální rychlosti. Přestože to bývá 130 km/h, autoboxy jsou testovány na větší rychlost i zátěž. Dá se rychlost 160 km/h považovat ještě za bezpečnou pro cestování s autoboxem?

160km/h bývá považováno za maximální relativně bezpečnou rychlost se střešním boxem, ale s ohledem na to kolik box přesahuje nad čelní sklo. Pokud přesahuje dost, mluvíme tedy především o karoserii typu sedan, může se vztlaková síla, která působí na střešní nosič a odlehčuje tak přední nápravu, pohybovat klidně okolo 300kg.

Jaký způsob přepravy lyží považujete za nejlepší?

Nejlepším způsobem je přeprava lyží ve střešním boxu nebo v autě, pokud má přípravu od výrobce pro přepravu lyží, tzv. ski-vak.

Vývoj automobilů a vše co s nimi souvisí, kráčí mílovými kroky kupředu. Jak moc se změnily střešní nosiče v posledních několika letech?

Především se změnil tvar tyčí u střešních nosičů, dostaly tvar leteckého křídla, aby neobtěžovaly posádku vysokým hlukem, který některé nosiče při jízdě běžně vydávají.

Na jaký nejexotičtější vůz jste prodávali popř. montovali střešní nosiče? 

Montovali jsme nosič na Pontiac Firebird známý z filmu KnigtRider, nebo na Porsche Cayenne v úpravě Techart Magnum, to auto mělo asi 700 koní.
Velkou výhodou je vlastní výroba, tedy naše značka nosičů BöHM, kdy jsme schopni namontovat nosič třeba na BMW X5, které nemá z výroby přípravu pro nosiče, potom nás oslovují i autosalony BMW, neboť prodejci nemají zákazníkovi co nabídnout. Další zajímavostí je třeba Mercedes S-klasse na který firma Thule nenabízí žádný nosič, díky tomu nám pěkně narostl prodej nosičů BöHM pro tento vůz.