Již se stalo tradicí, že koncem dubna se veteráni sjíždějí právě do Chomutova. Veteránské automobily si zde našly svoje místo – nepřišlo to ovšem samo. Je za tím schovaného spousta času, energie, jednání, telefonátů, kilometrů… Každý, kdo něco podobného organizuje, ví o čem je řeč.

První ročník se konal v roce 1995, nebyl to ani „čistokrevný“ sraz, ale doprovodný program historických vozidel k tehdejším podnikatelským trhům. Na náměstí se sjela hrstka kamarádů s historickými vozidly, odstartovala na trať podle itineráře, cestou plnila soutěžní úkoly (disciplíny) za účelem sběru trestných bodů. V podvečer byli v cíli odměněni ti nejlepší. V tu dobu ani neexistoval místní veteránský spolek. Ti, co v Chomutově vlastnili veterány a ujali se organizace srazu v Chomutově, byli zpravidla organizováni ve Veteran car clubu ve Velemíně. Od něj a zejména od „táty“ veteránského hnutí na severu – pana Jana Buchty, se chomutovští ledasčemu naučili….

Potřeba řešit účetnictví a koloběh financí vyústila ve vznik samostatného klubu v Chomutově. Nebyl jsem u samotného zrodu klubu, přišel jsem později – v roce 1999. Tehdy jsme začali vydávat pamětní prezenty našeho srazu, tzv. dlaždičky. Pravidelní účastníci vědí, oč jde, běda, když jim nějaká na polici chybí….

Zpočátku přijíždělo kolem 20 až 30 účastníků, později jsme kapacitu navýšili na 70 – 80, ale zájem o sraz narůstal. Posledních 5 let jsme na rovné stovce účastníků. Jsme limitováni parkovištěm a taky časem. Jinde se startuje dopoledne, u nás až v pravé poledne vyjíždí první účastník na trať vstříc plnění disciplín. V přilehlém městském parku probíhají slavnosti města Chomutova a náš sraz je součástí tohoto klání. Jelikož jsme na úpatí Krušných hor, trať do vlastních hor volíme s ohledem na klimatické podmínky. Mnohdy je v tuto dobu ještě leckde – k údivu účastníků, sníh. Projíždíme obcemi a vesničkami, kde spolupracujeme se starosty. Místní lidé dokáží pro naše účastníky vytvořit nádhernou atmosféru. Tu zamávají u silnice, tu je podpoří potleskem četné hloučky kolem disciplíny. Po zhruba 60-ti kilometrech se účastníci dostanou do cíle. Než sní pozdní oběd, pořadatelé vyhodnotí výsledky a přichází jejich vyhlášení a předávání cen. Přiznejme si, kdopak by netoužil mít doma na polici blyštivý pohár ze srazu?

Čas plyne jako voda a máme před sebou 20. ročník. Jaký bude? Jubilejní…. Přihlášeno je více než 100 posádek kategorie auto + moto. Nechystáme ani ohňostroj, ani nic okázalého. Každý sraz má svou atmosféru, výborné obsazení od českých vozů přes evropské až po ameriky – letos i osmilitr(!), báječnou diváckou kulisu. Tradiční je početná skupina účastníků ze sousedního Německa. Balzámem na duši v dnešní uspěchané době je celá řada přátelských setkání. Nebudou chybět premiéry – čerstvě renovovaná vozidla. Za pořadatelský sbor se těším už nyní. Jednou mi do e-mailu kdosi napsal: „Bylo to příjemně vyčerpávající…“. Přesně vystihl situaci. Naviděnou v Chomutově 26. dubna.

Za pořádající VCC Chomutov
Zdeněk Prchal

Prohlédněte si fotogalerii z minulého ročníku:
Sraz veteránů v Chomutově 2013