Sraz veteránů v Chomutově

V sobotu 27.4. se konal další ročník srazu historických automobilů a motocyklů v Chomutově. Přinášíme vám fotky a rozhovor s pořadatelem srazu.

Proběhl již 19. ročník, co Vás vedlo k uspořádání prvního srazu historických vozidel, ze kterého se již stala tradice?

První ročník se konal v roce 1995, tehdy byl sraz doprovodným programem k Podkrušnohorským podnikatelským trhům. Účastníky byla hrstka přátel, která vlastnila historické vozidlo. Trhy už se mnoho let nekonají, sraz získal na oblibě jak účastníků – dnes jich jezdí stovka, tak příznivců, kteří dotváření atmosféru srazu. Velké oblibě se těší v obcích, kudy vede trať předváděcí jízdy.

Pozorujete určitý vývoj v čase a v zúčastněných vozidlech?

Je skupinka skalních účastníků, kteří vynechali jen počáteční srazy – nevěděli o nich. Internet v tu dobu ještě nebyl…
Každý rok se přidá někdo nový, zrenovuje vozidlo a jezdí po srazech. I to je životní styl. Potěšující je, že se přidává i generace mladých. Zajímavé je, že děti, které jezdily v počátečních srazech s rodiči v autech, jsou dnes dospělými a mnoho jich už samo jezdí po srazech. Je to nakažlivé. Zrenovují auto, motorku po dědovi, nebo tu, co na ní jezdil táta do práce… Nostalgie dělá své. Pro běžného návštěvníka srazu je více „retro“ auto, motorka, které pamatují ze svého mládí. Pro fajnšmekry zase předválečná, nebo dokonce z počátku století. Každé období má na našem srazu zastoupení.

Jaké jsou nejzajímavější „perličky“ z letošního srazu a ze srazů minulých?

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Ozdobou letošního srazu byl De Dion Bouton z roku 1909, ale také Zetor 25A, nebo ameriky s pětilitrovými motory. Příznivci Brouků měli možnost vidět premiéru dalšího Brouka po renovaci. Radost nám udělala účast unikátního Bugatti 37A v roce 2009, opakovaná účast Fordu N z roku 1906. Jen pro zajímavost – s tímto vozem jezdí z Německa po ose.

Jaké jsou vize a plány do budoucna?

Letošní, po mnoha stránkách úspěšný ročník skončil, startovní rampa už nese ročník 2014. Pro nás to znamená, že příprava na další ročník začala. Čeká nás jubilejní – 20 ročník. Představy máme, proběhne klubová diskuze nad trasou po které pojedeme, čím akci zpestříme, koho pozveme…

Naviděnou na Srazu historických vozidel Chomutov 2014.

Za Veteran Car Club Chomutov
Zdeněk Prchal

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.