Nissan GT-R – známe změny pro rok 2012

Výkon 550 koní, karbon-keramické brzdy, upravený podvozek. Navíc vám TopDrive přináší kompletní přehled modelových ročníků GT-R 2008 – 2012!

Nissan GT-R vstoupí do pátého roku výroby. Na začátku nebyl dokonalý, ale svojí rychlostí a schopnostmi přenést výkon na silnici vytřel konkurenci zrak. Postupné odstraňování nedostatků jen dokazuje, jak moc Nissanu na modelu GT-R záleží a že technická převaha tohoto vozu bude ještě nějaký ten rok trvat. Jaké bylo GéTéeRko v roce 2008 a jaké bude v roce 2012?

2008–2010

Nissan GT-R (R35) je pokračovatelem rodinné linie sportovně zaměřených modelů Skyline GT-R. Nissan jej označil jako „multi-performance vehicle“ a po dlouhém vábení veřejnosti na koncept jsme se na přelomu roku 2007/2008 konečně dočkali sériové verze. Se starými Skyliny GT-R jej spojoval pohon všech kol a přeplňovaný šestiválec, ten však nebyl řadový, nýbrž vidlicový. Konkrétně VR38DETT twin-turbo V6 o objemu 3,8 litru.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Výkon činil 353 kW (486 k) a točivý moment dosahoval 588 Nm. Koncepce motoru vpředu a převodovky u zadního diferenciálu v jednom bloku zvaná transaxle není novinkou, ale Nissan byl první, kdo použil tuto koncepci ve spojení s pohonem všech kol. Ten se nazývá ATTESA E-TS a v GT-R 2008 dosáhl takového stupně vývoje, kde chytré diferenciály rozdělují točivý moment na každé kolo zvlášť. Výkon je tak přenášen maximálně efektivně.


Autor: Nissan

GTR 2008–2010

Převodovka je 6stupňová dvouspojková. Stabilizační systém nabízel tři režimy (Normal, Race a OFF). Obrazovku s telemetrií znali majitelé už z předchozí generace (R34 GT-R), ale v novém modelu byla značně vylepšena. Aerodynamický odpor vzduchu činil 0,27. Nissan popudil konkurenci hned na začátku, když zveřejnil časy zajeté na okruhu Nürburgring, kde bylo GT-R vyvíjeno. Neoficiální čas 7:38 nedal spát zejména lidem od Porsche.

Spec V

Lehčí, rychlejší a samozřejmě dražší. Tak by se dala ve zkratce shrnout vyladěná verze Spec V. Úspora 60 kilogramů na výsledných 1680 kg se podařila vyndáním zadních sedadel, instalací karbonových předních sedadel s ještě větším sportovním švihem, karbonové masky chladiče, přední a zadního spoileru, titanového výfuku z oddělení Nismo a lehčích kol. Každé kolo uspořilo 5 kilogramů neodpružené hmoty. Tvrdší podvozek s komponenty Bilstein doplňovaly karbon-keramické brzdy Brembo schopné vyvinout brzdnou sílu až 2 g! Výkon motoru se nezvýšil, ale boost controller zvyšoval plnící tlak ve středním pásmu otáček. To se odrazilo na točivém momentu dosahující na hodnotu 608 Nm. Cena Spec V byla oproti běžnému GT-R v přepočtu o milion vyšší.

2011 Facelift

O modernizované verzi 2011 prohlásil šéfinženýr projektu GT-R pan Mizuno, že tohle je to GT-R, o kterém snili na začátku. Kosmetické změny přinesly denní svícení z LED diod, širší masku chladiče, zadní difuzor a lehčí kola (- 3 kg/kolo). Ty zásadní změny se ale odehrály pod povrchem.


Autor: Nissan

GTR 2011

Díky většímu plnícímu tlaku turbodmychadel, jinému časování ventilů, upravenému sání a novému výfuku poskočil výkon na 390 kW (530 k) a točivý moment na 612 Nm. Inženýři Nissanu věnovali velkou pozornost podvozku. V motorovém prostoru se objevila karbonová rozpěra mezi tlumiči zvyšující tuhost karoserie. Změny se týkaly tlumičů s nižším třením, jiné geometrie náprav, ostřejšího řízení a upravené převodovky. Dojezdové pneumatiky dodal Dunlop s jinou směsí.

Po sérii problémů s převodovkami předchozí verze, začal Nissan dávat záruku na funkci Launch Control. Vůz tak byl schopen akcelerace na stovku za 3,6 sekundy. Karoserie s upravenou aerodynamikou generovala o 10% větší přítlak. O něco příznivější byla i spotřeba a emise.

Zajímavá je i verze Egoist, která kromě několika optických vylepšení přinesla vybrané materiály v interiéru a plnou výbavu, za kterou si Nissan nechal řádně zaplatit. Při nejrychleji zajetém kole na Nürnburgringu se stopky zastavily na čase 7:24:22.

2012 novinka

Nadcházející modelový ročník bude zase o kus sofistikovanější, než byl ten dosavadní. Hodnoty výkonu a točivého momentu opět povyrostly na 404 kW (550 K) a 632 Nm v rozpětí 3200 – 5800 ot./min. Přepracováno bylo sání motoru, výfukové ventily jsou plněné sodíkem, opět se zapracovalo na převodovce a v diferenciálech nalezneme závodní olej. GT-R 2012 bude oproti 2011 šetrnější k přírodě i k vaší peněžence u čerpací stanice, ale to vás asi nepřekvapí a možná ani nezajímá. To, co chcete slyšet, je, že se pracovalo na aerodynamice a k nižšímu odporu vzduchu přispěl katalyzátor umístěný pod podlahou.


Autor: Nissan

GTR 2012

O důslednosti vývojového oddělení svědčí fakt, že vozy s pravostranným řízením dostanou asymetrické tlumiče kvůli lepšímu vyvážení. Tím kompenzující vyšší váhu na pravé straně vozu, kde je umístěna hnací hřídel předních kol. NCCB tedy Nissan Carbon Ceramic Brakes lze zaškrtnout v seznamu příplatkové výbavy pro verze Premium Edition a Egoist. V interiéru nalezneme opět audio systém od Bose a couvací kameru, která bude ve standardu.

Pro japonský a britský trh nabídne Nissan lahůdku v podobě Pro Track Pack, vůz s transplantovanou DNA verze Spec V. Tyto vozy budou pouze dvoumístné, dostanou upravené tlumiče odpovídající okruhovému zaměření, karbonový spoiler, disky značky RAYS ze Spec V a chlazení předních a zadních brzd. Kůže sedadel bude prý přilnavější, aby posádka při jízdě na okruhu v sedadlech neklouzala.

Slabá místa

Nic není dokonalé, a i když by se o GT-R dalo mluvit jako o takřka dokonalém voze, pár slabých míst má. Asi tou největší slabinou je převodovka, která sice řadí dobře, ale je velice náchylná na hrubé zacházení. První verze měly problém při použití Launch Controlu. Při zatížení na závodním okruhu se olej v převodovce přehřívá. Proto je nutné jej měnit častěji (nesrovnatelně častěji než u jiných dvouspojkových převodovek). Hovoří se o ceně 20 000 korun za jednu výměnu. Cena samotné převodovky tvoří čtvrtinu ceny auta. Pneumatiky vydrží nějakých 10 000 kilometrů a mění se vždy všechny čtyři bez ohledu na jejich rozdílné opotřebení. Podobná situace je s brzdovými kotouči. Ty ocelové mají tendenci praskat při okruhové zátěži. Správně by se měly měnit vždy všechny naráz, a to včetně brzdových destiček.

Jak GT-R jezdí?

Mé první setkání s Nissanem GT-R proběhlo někdy v září 2008. Tehdy to byla naprostá bomba, atraktivitu GT-R zvyšovala jeho totální nedostupnost. Koukal jsem na první kus v České republice dovezený nezávislým dovozcem. Oficiální zastoupení v Evropě čekala na první várku vozů bezmála další rok a Nissan novým zájemcům vzkazoval, že je vyprodáno do roku 2010. Tak moc převyšovala poptávka nabídku. Tvary GT-R přitahovaly pozornost všeho, co mělo oči. Hutné brumlání výfuků na volnoběh naznačovalo potenciál skrývající se pod kapotou.

Akcelerace na požádání

Samotné svezení s GT-R se uskutečnilo až tento rok a to se specifikací 2008–2010. Do sedačky jsem zapadl akorát a to jsem spíše menší postavy. Výškové nastavení volantu je spojeno s kapličkou přístrojů, podobně jako u 370Z. Jízda s GT-R byla odlišná od všech vozů, které jsem doposavad řídil, a že už jich pár bylo. Největší překvapení nastalo hned při rozjezdu, kdy mě ohromila citlivost plynového pedálu. Chod pedálů je přitom příjemně tuhý, ale to v běžném provozu zjistíte až po delší době. Při jízdě předpisovou devadesátkou se totiž plynu sotva dotýkáte. Stačí malinko zatlačit, převodovka okamžitě podřadí o stupeň dolů a vy najednou jedete 120 km/h.

To ale zjistíte pouze při pohledu na rychloměr, protože pocitově to nemáte šanci odhadnout. Tak moc GT-R maskuje svoji rychlost. Tlumený zvuk motoru pronikající do kabiny jakoby šeptal: „síly je tu na rozdávání, stačí jen šlápnout na plyn.“ Po seznámení plynového pedálu s kobercem podlahy to nebyl zvuk, co jsem vnímal, ale brutální akcelerace. Dalším příjemným překvapením bylo, jak GT-R nedávalo najevo své rozměry a hmotnost. 

Expresní transport

Těch 1740 kilogramů živé váhy, která je často terčem kritiky, při jízdě v běžném provozu vůbec necítíte. A brzdy fungovaly rovněž výborně. Jak se vůz chová na závodním okruhu, posoudit nedovedu. GT-R bude zábavné jak pro koho, ale pokud se jedná o přesun z bodu A do bodu B, těžko budete hledat rychlejší vůz. Kvůli bytelnému podvozku, bohaté výbavě a snadné ovladatelnosti to je výborný společník na dlouhé cesty.

Díky rychlostem, kterých je GT-R schopno (s jakýmkoliv řidičem), to zas tak „dlouhé“ cesty nebudou.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.