Vrcholná řež postrádající brzdy: 47. Memoriál Luboše Tomíčka

[Tisková zpráva] Již toto pondělí 21. září je na programu vrchol druhé poloviny pražské plochodrážní sezony – Memoriál Luboše Tomíčka. Již po sedmačtyřicáté se špičkoví zahraniční jezdci utkají v Praze na Markétě s domácí elitou, aby společně uctili památku tragicky zesnulého Luboše Tomíčka.

Kapitán československé reprezentace a pětinásobný republikový šampion na podzim 1968 podlehl vážným zraněním způsobeným při závodu o zlatou přilbu v Pardubicích. Tomíček tehdy vedl finálovou jízdu, ale upadl, dva jezdci za ním se mu zvládli vyhnout, ten třetí již nikoli. Otec tří dětí byl převezen do nemocnice, kde po několika hodinách zemřel.

Letos máme čekání na závod o to těžší, že zřejmě do poslední chvíle nebude jasné, zda nastoupí sympatický, českými i britskými fanoušky milovaný Matěj Kůs (v Anglii byl už podruhé vyhlášen nejlepším jezdcem svého ligového klubu). Na tiskové konferenci byl s límcem kolem krku a stěžoval si na neposedné plotýnky u 1. a 2. obratle. Ke zranění přitom přišel při podobné situaci jako závodem vzpomínaný Luboš Tomíček – při havárii během závodu. Když jezdec před ním ztratil kontrolu nad motorkou a dostal se do kotrmelců, Matěj se jeho tělu pokusil za každou cenu vyhnout, aby jej v plné rychlosti nezmrzačil. Bohužel ale neměl jinou možnost, než nabourat do nešťastníkovy motorky, a sám se tak mocně rozboural… Matěj je navíc od roku 2010 posledním českým vítězem Memoriálu Luboše Tomíčka, tak doufáme, že pojede a dojede!

O podobné momenty není bohužel na ploché dráze nouze. Je to sice drsné, ale na druhou stranu desítky let stejné, a dělá to tento sport tím, čím je – vzrušující podívanou, která zároveň mrazí…
V Česku to na mezinárodních podnicích sice nebývá pravidlem, ale při letošním Memoriálu Luboše Tomíčka budou mít diváci možnosti navštívit depo závodních strojů. Jedná se o výjimečnou šanci prohlédnout si zblízka motorky, získat autogram či společnou fotku, a to mezi 16:30–17:30. Máme se tedy nač těšit a doufejme, že se krásného závěrečného ohňostroje dočkáme všichni ve zdraví. Více informací najdete na www.speedway-prague.cz.

Doplňující info

Nejúspěšnějšími závodníky v historii tohoto závodu jsou Ivan Mauger a Bohumil Brhel, kteří oba vyhráli čtyřikrát, Novozélanďan jako jediný v historii navíc dokázal vyhrát třikrát po sobě. Tři triumfy mají na svém kontě Ole Olsen a Antonín Kasper mladší. Sedmička závodníků zvítězila dvakrát, jsou to Barry Briggs, Jiří Štancl, Jason Crump, Ryan Sullivan, Nicki Pedersen a Rafal Okoniewski. 

Největší hvězdou letošního ročníku je trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen, momentálně třetí muž Speedway Grand Prix. Dán už dva memoriály v Praze vyhrál, žádný z aktivních závodníků vícekrát v Tomíčkově memoriálu netriumfoval. V případě třetího vítězství by se Pedersen stal teprve pátým závodníkem v historii, komu se takový úspěch podařil. Nicki Pedersen se pak společně s Martinem Vaculíkem, Martinem Smolinskim, Matějem Kůsem a Václavem Milíkem ještě budou fanouškům podepisovat při autogramiádě na tradičním místě u hlavního vchodu do stadionu Markéta mezi 17:45–18:00.

K dnešnímu dni podepsalo smlouvu o startu ve 47. Memoriálu Luboše Tomíčka patnáct závodníků z jedenácti zemí. Startovní listina je tedy nyní pro několik nadcházejících dní uzavřena. Zbylé místo zůstane volné do nedělního podvečera, je totiž rezervováno pro vítěze 67. Zlaté přilby města Pardubic. Pokud tomu okolnosti dovolí, vestu s číslem 1 oblékne vítěz zlaté trofeje z Pardubic.

Vstupenky jsou v předprodeji v síti TicketPortal.cz v cenách mezi 150 a 300 korunami, zlevněná vstupenka stojí 100 korun. Děti do 15 let mají vstup ZDARMA.

Startovní listina

1 – ? vítěz Zlaté přilby
2 Rohan Tungate (Austrálie)
3 Nicki Pedersen (Dánsko)
4 Josef Franc (Česká republika)
5 Jurica Pavlic (Chorvatsko)
6 Norbert Magosi (Maďarsko)
7 Eduard Krčmář (Česká republika)
8 Przemyslaw Pawlicki (Polsko)
9 Ben Barker (Velká Británie)
10 Václav Milík (Česká republika)
11 Martin Vaculík (Slovensko)
12 Martin Smolinski (Německo)
13 Peter Ljung (Švédsko)
14 Matěj Kůs (Česká republika)
15 Zdeněk Holub (Česká republika)
16 Renat Gafurov (Rusko)
17 Ondřej Smetana (Česká republika)
18 Michal Škurla (Česká republika)

Harmonogram pro návštěvníky

14:00 Otevření pokladen
16:30 Otevření stadionu pro diváky
16:30 (do 17:30) Volný vstup diváků do depa
17:45 (do 18:00) Autogramiáda (Pedersen, Kůs, Milík + dva zahraniční jezdci)
18:50 Ukázková jízda 125 ccm
18:55 Vystoupení mažoretek
19:00 Slavnostní nástup
19:10 První jízda
21:30 (cca) Finálová jízda
21:45 (cca) Ohňostroj

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.