Nejlepší jízda? Na sněhu a ledu

Schválně, kdo z vás si někdy na zasněžené polňačce zkusil rozhodit auto před zatáčkou a poslat ho do ní dveřmi napřed? Místo před sebe najednou koukáte doprava a užíváte si ten pocit, kdy auto prakticky přestáváte řídit volantem, jemně dávkujete potřebné množství plynu, vytáčíte motor na vysoké otáčky, hypnotizujete krajnice a čekáte na okamžik, kdy kola konečně chytnou grip a auto vyrazí kupředu k další zatáčce.

To, co jsme popsali, lze nazvat driftingem. Jedná se o disciplínu, při které se řidič snaží řídit svůj vůz tak, aby jel co nejdéle – ideálně pořád – dveřmi napřed. V kombinaci se sněhem je to snazší, na rozdíl třeba od asfaltu se však občas hodí stěrače i na boční okénka.

Ne, teď vážně. Pokud jste to ještě nezkoušeli, vězte, že na sněhu se driftuje opravdu snadněji než na asfaltu. A navíc, auto trpí méně. Spíš vlastně ani netrpí, pokud pomineme občasný výlet mimo vytyčenou trasu. A tím se dostáváme ke stěžejní otázce osvojování si tohoto umu: kde si jízdu bokem osvojit tak, abychom auto i při vypnutém ESP a vychýlené zádi měli stále pod kontrolou a věděli, jestli je třeba přidat nebo ubrat plyn a jak moc velké kontra dát?

Shodneme se jistě na tom, že silnice za provozu, navíc lemovaná škarpami nebo dokonce stromy, není tím správným místem. Velká parkoviště u hypermarketů mají sloupy a patníky a stejně jako ostatní plochy typu letiště nemají pořádný základ – vytyčenou trasu se sněhovými bariérami, které auto letící ven zbrzdí a ne třeba převrátí na střechu.

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.

Naštěstí existují nadšenci, kteří pro driftůchtivé řidiče pořádají akce zaměřené na trénink a zdokonalování se jízdy bokem na sněhu, a nebo třeba i osvojení si správných návyků pro jízdu na sněhu a ledu. Jednu z takových akcí, pořádanou navíc v lyžařském ráji v Livignu, můžete absolvovat na přelomu února a března. Organizuje ji AWD, specializovaný servis vozů Subaru. Obdobnou akci uspořádali nejen pro své zákazníky už dvakrát, takže například vědí, jak je důležité zajistit dostatečně širokou dráhu a nepustit na ni moc aut.

Pokud vás zajímá, jak taková akce vypadá nebo co konkrétně chystají, resp. pokud máte chuť se takové akce zúčastnit, podívejte se k nim na web, kde se vše potřebné dozvíte.

Driftům zdar, sněžným zvláště!

Podívejte, jak vypadá obdobná akce na mokrém polygonu v Melku

https://youtu.be/G05t53xgorE

Podobné články:

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.