Exkluzivně – BMW M5 na vlastní oči

TopDrive vám jako první přináší vlastní fotografie nového BMW M5. Prozkoumali jsme ho do detailů, abychom vám mohli sdělit naše postřehy a doporučení.

S radostí vám můžeme konečně sdělit dojmy z nové M5, která se zpožděním přišla na český trh. Opožděná výroba zapříčinila první dodávku vozů na konec prosince. Naši západní sousedé se dočkali jako jedni z prvních. U nás byl model M5 představen až v polovině ledna 2012. Pro připomenutí zrekapitulujeme, že tento model představuje absolutní vrchol řady 5 a je to v současnosti nejvýkonnější model v nabídce BMW. Jedná se v pořadí o již pátou generaci modelu M5.

Čtětě Vše co potřebujete vědět o novém BMW M5

První dojem

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Už z dálky je na M5 vidět patřičná svalová hmota. Agresivně vyhlížející nárazníky s velkými vstupy pro přívod vzduchu vpředu a čtyřmi koncovkami výfuků vzadu dominují karoserii. Boční průduchy, zvané též žábry, jsou jasným identifikátorem vozů M. Ne nadarmo se říká, že kola dělají auto. V našem případě šlo o příplatkové ráfky o velikosti 20 palců. Tyto kola autu vyloženě sednou, proto bychom je zájemcům o M5 určitě doporučili.

Zpoza kol vyčnívaly modře lakované brzdy s obrovskými ventilovanými kotouči. Vzhled dotváří odtrhová hranka na víku kufru. Všechny generace M5 se uchylovaly k jisté nenápadnosti a totéž se dá říci i o té současné s kódovým označením F10. Nicméně, pokud máte přehled o vozech BMW, tak zmiňovanou svalnatost oproti běžné řadě 5 nemůžete přehlédnout. Vůz byl obdařen metalickým lakem Silverstone. Vybírat můžete z osmi základních odstínů laku nebo z dalších osmi odstínů z programu Individual. S prodejcem jsme se jednoznačně shodli na modré Monte Carlo. Originalitu nezapře ani hnědá Havanna.

Na palubě

Obdobná situace ohledně výběrů odstínů panuje i v interiéru. Nevyberete-li si z barevné škály kůží, pak máte možnost opět využít program Individual. „Náš“ vůz měl světle šedou Merino Silverstone, přičemž vrchní část palubní desky byla potažena černou kůží. Hodnocení zvolené kombinace interiéru a exteriéru necháme už na vás. Vůz vypadal dobře, ale kontrastní barvy světlých a tmavých odstínů by byly lepší. Dřevěný dekor interiéru je možný hned v několika odstínech, ale hliníkový Aluminium Trace se ke sportovní nátuře vozů hodí asi nejlépe.

Výbava vozů byla obsáhlá, vždyť taky cena vystaveného vozu převyšovala základní cenu o 700 000 Kč. Model M5 začíná na 2 597 500 Kč vč. DPH. Vůz měl v podstatě všechno, co můžete potřebovat – armádu bezpečnostních systémů, elektricky ovládané sedačky s pamětí a vyhříváním, bixenonové světlomety, head-up displej, sluneční clony a roletku zadního okna, automatické dovírání dveří, čtyřzónovou klimatizaci, navigaci, parkovací senzory, vnější osvětlení klik dveří, elektrické zavírání kufru a další.

Nepřehlédněte Ceník vozu a vybraných položek příplatkové výbavy

Grafika přístrojů a ovladačů je shodná s řadou 5. Středu palubní desky vévodí displej důvěrně známého iDrive systému, který ovládáte pomocí joysticku u řadicí páky. Ta je obklopena tlačítky, kterými měníte módy převodovky, podvozku, řízení a stabilizačního systému. Pod multifunkčním volantem je dvojice pádel manuálního řazení.

Pod kapotou

Ne každý den koukáme na stádo 560 koní resp. 412 kW, takže jsme pod kapotu museli nahlédnout, to byla povinnost! Můžete jen hádat, jak toto stádečko umí s vozem zamávat. Dvojice dvoukomorových turbodmychadel má na svědomí maximální točivý moment dosahující hodnoty 680 Nm dostupných od 1500 ot/min.! Dvojspojková 7stupňová automatická převodovka pak veškerou sílu směřuje na zadní nápravu, kde se o distribuci točivého momentu mezi levé a pravé kolo stará samosvorný diferenciál.

Technické údaje
počet válců 8
objem motoru (ccm) 4395
výkon (kW) 412
točivý moment (Nm) 680
akcelerace 0–100 km/h (s) 4,4
maximální rychlost (km/h) 250*
převodovka 7A
kombi. spotřeba (l/100 km) 10,2

pozn.: maximální rychlost s Driver´s Paketem je 305 km/h, převodovka 7A – 7stupňová automatická

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.