Dodge SRT Viper – nově vyšlechtěná zmije

Dodge se s novým Viperem postaral o pořádný rozruch. Opět zabralo postupné uvolňování fotografií jednotlivých detailů, které napínaly všechny příznivce včetně médií před samotnou premiérou v New Yorku. Dnes vám přinášíme technické údaje a obsáhlé video, na kterém uvidíte Vipera v pohybu.

U Dodge resp. v divizi SRT mají chlapíci bohaté zkušenosti s chovem jedovatých hadů, konkrétně zmijí. Začali v roce 1992 s první zmijí RT-10, pokračovali s GTS 1996 – 2002, dále pak s novým modelem třetí a čtvrté generace až do roku 2010. Při šlechtění nové zmije se pracovalo s DNA těch předchozích, což je patrné zejména v útrobách hada. Přestože je tělesná schránka zcela nová, není těžké rozeznat některé charakteristické rysy jako například dlouhá kapota, průduchy na bocích, tvar střechy a zadní spoiler plynule navazující na zadní blatníky. Odlišné jsou přední světlomety a interiér, který konečně koresponduje s cenou plaza, což se o šedivých plastech předchozích generací tvrdit nedalo.

Svalstvo a kosti jsou převážně tvořeny z lehkých materiálů, jako je karbon a hliník. Desetiválcové srdce zůstalo, ale prošlo evoluční proměnou. Karbonové sání, kované písty, sodíkem plněné výfukové ventily, nový výfukový systém včetně katalyzátorů a hliníkový setrvačník mají podíl na výkonu 470 kW (640 k) a točivém momentu 813 Nm. Objem 8,4 litrů je infarktová hodnota pro všechny vyznavače downsizingu, samozřejmostí je atmosférické plnění plic. Sílu na zadní kola přenáší 6stupňová manuální převodovka Tremec. Pneumatiky dodává Pirelli, konkrétně model P zero. Takřka závodní obutí Pirelli P zero corsa je součástí balíčku SRT Track Package, které obsahuje i brzdy StopTech, standardně je totiž zmije vybavena brzdami Brembo. Oficiální ceny nejsou zatím zveřejněny, ale šeptandou se šíří údaj o méně než 100 000 USD.

2013 SRT Viper GTS

Podobné články:

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.