Jste-li stavbař, farmář, fanoušek velkých aut nebo jen potřebujete něco, za co zapřáhnete přívěs se člunem, pak máte na výběr z řady pickupů se sparťanskou výbavou nebo Dodge RAM.

Vsadíme se, že při hledání toho „správného“ užitkového auta byste na Dodge RAM ani nepomysleli. Možná jste jej viděli v nějakém americkém filmu, ale tento vůz si můžete koupit i na našem trhu. Od auta na těžkou práci čekáte cokoliv, jen ne luxus. Model RAM se dělá v celé řadě variací od dodávky přes pickup s krátkou či dlouhou kabinou až po malý náklaďák. My jsme se zaměřili na verzi RAM 1500, která se dělá v sedmi stupních výbavy! K nám se dováží většinou ty nejvyšší specifikace Sport a Laramie. A to už jsou opravdu luxusní vozidla s veškerou možnou myslitelnou výbavou. I když je RAM 1500 podle Dodge střední pickup, tak jeho kapota sahá dospělému muži po hruď. Příplatkový body kit přidá na rozměrech dalších 13 centimetrů.

Jak by mohl vypadat váš pracovní den s RAM 1500 Laramie?

Ráno nasednete a uvelebíte se v elektricky ovládaných kožených křeslech. Je vám dnes zima? Od toho tu jsou vyhřívané sedačky i volant. Po několika kilometrech jízdy si uvědomíte, že české silnice nejsou zase tak špatné, jak se o nich říká. Chyba lávky, žalostný stav silnic zůstává, ale vy sedíte v autě, co má 20´ ráfky s celosezónními pneumatikami Good Year o rozměru 275/60 R20.


Autor: Auto Outlet

chromované doplňky verze Laramie

Pracant ve smokingu

Na křižovatce vedle vás stojí dodávka, ve které se tísní parta dělníků. Oni si můžou leda tak povídat či poslouchat tranzistorák ukotvený na palubní desce lepicí páskou. Vy si vychutnáváte masáž sluchu od 500 Wattové audio soustavy s 9 reproduktory a subwooferem pod zadními sedadly. Skrze centrálně umístěnou jednotku s 6,5´ displayem a 40 GB pamětí ovládáte rádio s CD, DVD, MP3 a navigací. Hands free telefonování při vyřizování vašich pracovních zakázek je samozřejmostí. Nemusíte s sebou vozit závozníka, aby vám ukazoval při couvání do garáže. Od toho máte přece couvací kameru. Ale klidně toho závozníka a další tři osoby svezte, v pětimístné klimatizované kabině Crew Cab se budou cítit jako doma.


Autor: Dodge

verze Dodge RAM 1500

Mamutí síla HEMI V8

Do doby, než se na vás nalepil mladistvý floutek, vaši poklidnou jízdu na tempomat nic nenarušovalo. Bliká a troubí na vás, možná ho zdržujete. V tento moment stačí jedna jediná věc – šlápnout na plyn. Vidlicový osmiválec 5,7 l HEMI s výkonem 286 kW (390 k) spřáhnutý se 6stupňovým automatem udělají své. Točivý moment 548 Nm tohoto velkého motoru se vám bude hodit i mimo silnici. Auto má klasicky pohon zadních kol, náhon na ta přední připojíte otočením ovladače na palubní desce. Dostatečná světlá výška podvozku a mohutnost celého šasi vám zaručuje solidní průchodnost terénem. V případě nejvyšší nouze, kdy motor ani pneumatiky s vozem nepohnou, přichází na řadu závěr diferenciálu a redukce. Hlavně tuto informaci neříkejte sousedům, protože jinak budete vyprošťovat jejich auta z příkopů celou zimu.

Dříč každým coulem

Málem bychom zapomněli, že jste si tohle auto koupili kvůli práci. Není škoda pochromovaná kola a nárazníky špinit na stavbě? Na korbě je místa dost pro 681 kilogramů nákladu a za auto můžete kdykoliv připojit přívěs o celkové váze 3500 kilogramů. Lepší alibi pro koupi tohoto „užitkového“ vozu vymýšlet nemusíte. A to nemluvíme o těch praktických schránkách kolem korby a dalším příslušenství.


Autor: Auto Outlet

Pohled na korbu

Co znamená HEMI?

Pojem je odvozen od polokulového (hemisférického) tvaru spalovacích komor, které se přibližují ideálnímu tvaru pro spalování (kouli). Polokulový tvar komor tak zajišťuje účinnost spalování a snižuje tepelné ztráty při chodu motoru.

Technické údaje
motor V8 HEMI
objem válců 5,7 l
počet ventilů 16
výkon 286 kW (390 k)
točivý moment 548 Nm ve 4000 ot./min
spotřeba 12 – 13 l/100 km (bez nákladu)
objem palivové nádrže 98 l (121 l za příplatek)