Vybíráte auto? Víme, jakých chyb se vyvarovat

Přinášíme vám několik rad a tipů, jak se vyhnout zklamání při výběru nového automobilu. Máte přehnaná očekávání nebo chcete kývnout na první výhodnou nabídku bez ohledu na vaše potřeby? Před obojím vás varujeme!

Otevřete propagační materiály kteréhokoliv modelu od jakéhokoliv výrobce a dozvíte se, že právě tento vůz je vysoce úsporný, přestože má výkonný motor, nabízí obrovský vnitřní prostor, je ohromně praktický, maximálně bezpečný, skvěle vybavený a je vyrobený za použití těch nejmodernějších technologií. Jste překvapeni či ohromeni? Očekávali jste od nového vozu snad něco jiného? Z tohoto úhlu pohledu nabízí každý výrobce jen ty „nejlepší produkty“. Vy se musíte ptát v první řadě sami sebe, který z nich bude nejlepší právě pro vás. Nové auto se nekupuje každý den, proto by definitivnímu rozhodnutí měl předcházet pečlivý výběr.

Namlsáni reklamou

Nejstarší trik automobilové reklamy spočívá v tom, že vám zobrazí model v té nejvyšší specifikaci (výbavě) a k tomu přihodí „lákavou“cenu, která je ve skutečnosti cenou základní (chudé) verze. Opusťte od ideálu, že si koupíte přesně ten vůz, který jste viděli na billboardu či v televizi. Možné to sice je, ale za jinou cenu, než ukazuje reklama. Pamatujte i na to, že barva laku, kterou vidíte v katalogu, bude vypadat ve skutečnosti jinak. Barva vermilion rot od BMW je toho typickým příkladem. U bílé a černé tuto starost mít nebudete. Podle mnohých expertů na estetiku bílá barva už vyšla z módy, ale realita ukazuje, že tahle barva je pořád v kurzu. Řada výrobců přišla s pěknými odstíny hnědé metalízy viz Porsche a Volkswagen. K té se náramně hodí smetanová kůže v interiéru.

Auto, které umí všechno

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Tak přesně takový automobil neexistuje. Čím více se budete snažit docílit univerzálnosti, o to horší vůz si nakonec vyberete. Pamatujte, že mnoho kompromisů škodí. První otázku, na kterou si musíte sami odpovědět, zní – na co budete vůz primárně používat. Na jízdu do práce? Auto pro radost? Auto pro manžela/ku? Budete s autem jezdit převážně sám/sama nebo se o něj budete s někým dělit?

Diesel není jasná volba

Spousta kupujících automaticky zvolí dieselový motor, aniž by přemýšleli o tom, kolik kilometrů denně/měsíčně/ročně najedou. Moderní benzínové motory dokážou být úsporné a pro krátké trasy, při kterých se motor nestačí ani ohřát, jsou vhodnější. Ale záleží na typu vozu, který kupujeme. Takové SUV bude vždy lepší s dieselem, musíte-li hledět na ekonomiku provozu. V opačném případě si dopřejte zážehový osmiválec, se kterým proženete leckteré sportovní auto…na rovině (BMW X6 50i, Porsche Cayenne Turbo, Mercedes ML AMG). Často vám připomínáme, že větší výkon není jen rozmar, ale i důležitá vlastnost pro bezpečné předjíždění. A do jisté míry souvisí i se spotřebou paliva. Dost výrobců se neostýchá nabízet pro velké modely malé motory s líbivou spotřebou. Ta vezme rychle za své v momentě, kdy od vozu budete vyžadovat alespoň průměrnou dynamiku či pojedete s plně naloženým vozem na dovolenou. A opět jsme u těch očekávání – od velkého těžkého auta nemůžete čekat přílišnou zábavu za volantem, naopak po sportovních vozech nechtějte, aby byly přehnaně praktické.

Rodinná pouta

Nezávidím těm, kteří musí všechny potřeby a tužby skloubit do jednoho automobilu. Ale takových lidí je mnoho a pokud se počítáte mezi ně, pak byste výběru vozu měli věnovat velkou pozornost. Názornou ukázkou budiž tento článek o Volvu V70. Rodinný vůz nemusí být automaticky MPVéčkem, když zpravidla stejnou službu odvede kombík. Ale i ten může být zbytečný pro člověka, který nerad přepravuje „prázdný prostor“ obrovského zavazadelníku. Zdá se, že náplastí na všechno jsou vozy kategorie SUV, které jsou módní, mají většinou pohon všech kol, širokou paletu motorizací a oplývají vnitřním prostorem. Nadšeného řidiče, ale málokterý takový vůz dokáže uspokojit. Ke sportovnímu vozu je SUV jako další vůz v domácnosti ideální. Kdo tuto možnost nemá, pak by měl přemýšlet nad silným kombíkem jako je Audi S4, S6 Avant nebo Mercedesy AMG v C a E-klasse.

Sedm kroků k novému automobilu

1) Výběr typu vozu (městský automobil, sedan, kombi, MPV, SUV, sportovní vůz…) podle jeho primárního účelu.

2) Podle kilometrového nájezdu a způsobu užívání vybírejte motorizaci a typ převodovky (manuální, automatická).

3) Výběr možných kandidátů (značka a model).

4) Návštěva prodejce, zkušební jízda – důležitý moment, při kterém nejen že vidíte vůz na vlastní oči, ale máte možnost si jej i vyzkoušet.

5) Porovnání cen a zvýhodněných nabídek.

6) Rozhodnutí pro konkrétní značku a model.

7) Výběr výbavy, barvy a dalšího příslušenství.

Podobné články:

2 komentáře u „Vybíráte auto? Víme, jakých chyb se vyvarovat“

    • Rady, které jsme uvedli, se Vám mohou hodit při koupi jakéhokoli nového auta. Nicméně, jsme server o luxusních a sportovních vozech, tím se netajíme.

      Odpovědět

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.