Vaše ideální auto je…

Jaká jsou vaše kritéria při koupi nového vozu? Umíte rozlišit mezi tím, co chcete a tím, co opravdu potřebujete? Vyhněte se klišé a uvažujte samostatně.

Koupě automobilu je emocionální záležitost, bohužel a bohudík. Kdyby šlo o záležitost čistě racionální, pak by byly silnice plné stříbrných krabic, ale v podstatě dobrých vozů. Kvůli tomu, že při výběru auta hrají emoce důležitou roli, dostanou šanci i auta, která si koupíte jen pro své potěšení. A zároveň dostanou šanci i auta, která jsou naprosto k ničemu. To jsou ta s krycím názvem crossover. Takový automobil si koupíte jen proto, že se vám líbí nebo vám jej šikovný prodejce vnutil. V momentě kdy přihodil pár rádoby argumentů a srazil nějaké procento z ceny, váš mozek přestal pracovat.

Opomeňme ten slastný případ, kdy si kupujete druhé, třetí, páté auto do domácnosti (vytoužený sporťák, kabriolet apod.) a zaměřme se na vaše „jediné“ auto. To, které vás bude vozit do práce, na dovolenou, prostě všude. Otázka zní: „Co by takové auto mělo umět.“ Špatná, leč častá odpověď: „Všechno.“ S těmito všeuměly se roztrhl pytel a já bych vás před nimi chtěl varovat. Až budete číst v katalogu výrazy jako „všestranný…universální vůz,“ přemýšlejte. Překlad těchto slov zní asi následovně: „Vůz, který se snaží umět všechno, ale ve výsledku nedělá nic dobře.“ Nejvyšší čas si vybrat takový kočár, který zvládá jen jednu či dvě věci, ale perfektně, nemyslíte?

Klišé č. 1 Potřebuji velké auto

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.

Pokud nemáte pětičlennou rodinu, bernardýna a chorobnou touhu vést kočovný život, pak s velkou pravděpodobností nepotřebujete 7místné MPV. Vzpomeňte si na své dětství, jak jste jeli s rodiči do Jugoslávie a vešli jste se s celou bagáží do škodovky. Dnes dáte mnohem více zavazadel do stejně velkých, neřkuli menších aut, než byly tehdejší škodovky, tak proč kupovat auto velikosti Avie, když z 90% času budete jezdit v autě sami a převážet jen vzduch.

Klišé č. 2 Úsporný motor je pouze ten, který spaluje naftu

Výrobci aut se mohou přetrhnout ve snaze srážet spotřebu a emise všech svých aut, nikoliv jen těch s dieselem pod kapotou. Vícestupňové převodovky, rekuperace kinetické energie, start/stop systémy a další prvky pro efektivní nakládání s „energiemi“ nejsou doménou jen dieselů. Častým argumentem pro „benzíňáka“ bylo, že takový motor má sice vyšší spotřebu, ale vrátí vám to na nižších servisních nákladech. To už dnes až tak neplatí – masivní nástup přeplňovaných benzínových motorů výše uvedený argument úspěšně vyvrací. Ale pokud máte rádi benzín kvůli otáčkám a zvuku (koupě auta je přece o emocích, nezapomeňte), tak si s klidným svědomím můžete vybrat auto s moderním benzínovým motorem.

Klišé č. 3 Navigaci nepotřebuji

Jsou dvě možnosti, buď si na čelní sklo připevníte nějaký fešáčky držák do kterého zacvaknete externí navigaci či mobil a k tomu připojíte kilometrový kabel pro napájení ze zapalovače nebo si prostě připlatíte za tovární navigaci. To, že navigační systémy některých výrobců aut stojí za starou bačkoru, je už věc druhá (od začátku na vás apeluji, abyste si vybrali „dobré“ auto). Myslím, že se v blízké době stane z navigací povinná výbava stejně jako je tomu v současnosti u klimatizací. Dnes vám totiž každý bazarník řekne, že auto bez klimy je neprodejné.

Jaký je váš vůz pro každý den?

Neexistuje universální auto ani universální odpověď na to, jak by takové auto mělo vypadat. Vyberte si vůz, který vám bude vyhovovat a bude vás bavit jej řídit. Při koupi auta se nenechte strhnout emocemi, více přemýšlejte a více se ptejte. Ten, kdo s autem pak bude jezdit, platit za palivo, za pneumatiky a za servis nebude váš prodejce ani soused, ale vy!

Podobné články:

9 komentářů u „Vaše ideální auto je…“

  1. Před pár měsíci jsem kupoval nové auto, spotřeba byla jedním z nejdůležitějších parametrů.
    První jsem zkoušel Yaris hybrid: pěkná spotřeba caa 4l akcelerace taková že by byl problém předjet starou babku na kole (moje stará felicie je proti tomu raketa) Takže jsem zkusil ještě auris hybrid spotřeba caa 5l akcelerace o něco lepší než felicie ale cena caa 500000. No nakonec jsem koupil v bazaru hondu civic sedan 1.8. Na delší trasy při normální jízdě se dostanu i na 5.5l. Přez Buchlovské hory s plným autem za 6.2l. Celkový průměr mám něco málo přes 6l a když na to šlápnu tak „škube asfalt“.

    Odpovědět
      • Honda Civic 1.8VTi teda žádná loudavka není. A takové Uno 1.4 umělo taky svoje:-) Ovšem se stejnou spotřebou jako 2.0 16V Peugeot 807, ten mi jezdí za 7.2, dlouhé trasy pod 6.6 (Buchláky taky)

        Odpovědět
  2. „A zároveň dostanou šanci i auta, která jsou naprosto k ničemu. To jsou ta s krycím názvem crossover. Takový automobil si koupíte jen proto, že se vám líbí nebo vám jej šikovný prodejce vnutil.“ – to je moc pěkně vystiženo 🙂
    Taky mám crossover a vůbec jsem netušil, že v něčem takovém budu někdy jezdit. Bohužel jsem si do něj náhodou sednul a okamžitě jsem poznal, že ho chci 🙂 Ale úplně k ničemu není, vyhovuje mi dokonale a ani po pěti letech nemám potřebu vybírat si jiné auto.

    Odpovědět
    • Crossover není tak úplně k ničemu. Se svým „obyčejným“ autem jsem už několikrát zapadl v hlubším sněhu (prostě nadzvedl celé auto a nepomohly ani řetězy) a občas s ním vzal hranu nějakého nájezdu. V takových místech crossover oceníte.

      K ničemu je SUV. Spotřeba a hlučnost skoro jak teréňák, stabilita na silnici nic moc a na první cestě mimo silnici zjistíte, že to neumí křížit (a mnohdy to pořádně neumí ani 4×4), takže stejně projedete to samé, co ten crossover.

      Odpovědět
    • Stejně ani jedno nepotřebuji. Mám mapu, značky kolem cest, okno na kličku, stejně jako mívali mí předci. A taky jsme dojeli. Trabantem až do Dubrovniku, Puntem do Edinburghu, Golfem do Narviku. A kdo neví, kde to je, ať sedí doma:-)

      Odpovědět
      • Ano auto nepotřebujete, mohl jste tam jet vlakem. Jako vaši prapředci. Kdo neví, jak se jezdí vlakem, ať sedí doma.

        Odpovědět
    • Souhlas. Navíc navigace zabudovaná v autě má o dost náročnější (a často i dražší) udržování aktuálních mapových podkladů a výrazně horší možnosti personalizace. Teda pokud nemáte Teslu. Ale to jste už vyřešil všechny problémy najednou 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.