Doba přezouvání pneumatik se pomalu blíží

Dubnová sněhová nadílka překvapila nejednoho řidiče, ale doba přezouvání na letní pneumatiky se pomalu blíží. TopDrive & Bridgestone radí, na co se zaměřit při přípravě auta na letní sezónu v souvislosti s pneumatikami.

Zkontrolujte stav pneumatik z minulého roku. Ještě než se pustíte do přezouvání, kritickým okem zhodnoťte ty loňské. Nové byste měli pořídit, jakmile hloubka dezénu dosáhne pouhého 1,6 mm nebo pokud na nich bude jasné poškození. Zároveň mějte na paměti, že jakmile zbývající hloubka dezénu klesne pod 3 mm, nejsou už ani letní pneumatiky tak výkonné. Jízda na opotřebovaných pneumatikách je nejen nepříjemná, ale především nebezpečná.

TopDrive dodává: Se třemi a méně milimetry vzorku se řidič stává pasažérem svého vozidla.

Výběr pneumatik

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Volba správného obutí je kombinací několika hledisek, na která ale řidiči často zapomínají. Častou chybou je, že se řidiči zaměřují pouze na cenu a design pneumatiky. Výběr správných pneumatik je ale komplexní rozhodnutí, na kterém závisí bezpečnost účastníků silničního provozu. Věřte odborníkům, kteří vám pomohou vybrat ten správný model, říká Jiří Benda, First Stop a Retail Business Manager.

Když si pořizujete nové pneumatiky, všímejte si takových věcí, jako je správný rozměr, a to včetně požadovaného zátěžového symbolu a rychlostního indexu, doporučený styl jízdy, projděte nezávislé žebříčky, teprve pak řešte cenu a vzhled, dodává David Kalaš, technik společnosti Bridgestone ČR.

Nezapomínejte na:

Pečlivé dotažení šroubů

Profesionálové používají na dotažení kol elektrický nebo pneumatický klíč. Na závěr šrouby dotáhnou momentovým klíčem. Díky tomu se šroub samovolně neuvolní. Přesto se však ještě doporučuje po montáži nových kol a ujetí cca. 50 km šrouby překontrolovat.

TopDrive dodává: Řidičům, kteří si přezouvají vůz doma svépomocí, doporučujeme zakoupení momentového klíče a vyhledání informací, jak správně dotáhnout šrouby kol. Utahovací moment na Citigo a Superb je odlišný. S momentovým klíčem nehrozí, že kola utáhnete málo nebo naopak moc.

Správný tlak

První jízda po výměně pneumatik je skvělá příležitost, jak zkontrolovat, zda se dílna postarala o odpovídající tlak u namontovaných kol. Správný tlak může ušetřit až několik tisíc kilometrů životnosti pneumatiky. Může se také stát, že kola při řízení vibrují a ničí zavěšení kol. Problém vyřeší nové vyvážení kol.

TopDrive dodává: Každý pneuservis vám při výměně kol/přezutí pneumatik dohustí pneumatiky na správný tlak. Bohužel, pro mnohé je to první a poslední huštění v sezóně. Řidičů jezdících na podhuštěných pneumatikách není málo. Tohle se hlavně týká aut, která ještě nedisponují senzory tlaku v pneumatikách, nicméně i s nimi byste měli alespoň jednou za dva měsíce zběžně překontrolovat tlaky.

Senzory tlaku

Pokud je váš vůz vybaven senzory TPMS, které monitorují tlak v pneumatikách, ujistěte se, že v servisu službu resetovali a systém nově nakalibrovali. Obzvlášť důležité je to, pokud používáte pneumatiky Run Flat.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.