Rady pro bezpečné cestování za letní dovolenou

Bridgestone by rád přispěl několika radami a tipy pro motoristy k tomu, aby cestování automobilem bylo v letní sezoně pro všechny účastníky silničního provozu bezpečné. Hlavní pozornost je přitom věnována pneumatikám, protože ty jsou ve skutečnosti jediným bezpečnostním systémem vozu, který má kontakt s vozovkou.

Cestovatelské zvyky v Evropě

Podle studií, které letos uskutečnila společnost Stena Line, plánuje jet přibližně 40 % Evropanů na letní dovolenou automobilem, zejména Francouzi (66 %), Poláci (60 %) a Němci (58 %). Celkem 75 % z dotazovaných, kteří mají takové plány, uvedlo, že hlavním důvodem, proč vyrazí za dobrodružstvím automobilem, je větší míra svobody a flexibility.

A kam mají namířeno? Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Německo, Francie a Itálie, ale většina cestovatelů preferuje sousední země. A 72 % podnikne tuto cestu se svou druhou polovičkou, oproti 1 % dotazovaných, kteří uvedli, že by chtěli jet se svou tchyní.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Kontrola stavu vozidla před odjezdem je skutečně zásadní. Podle kontrol bezpečnosti pneumatik, realizovaných společností Bridgestone, jezdí 78 % evropských řidičů na pneumatikách, z nichž je minimálně jedna podhuštěná, zatímco 57 % pneumatik je ve Velké Británii měněno až poté, co byl překročen legislativní limit minimální hloubky dezénu 1,6 mm.
21 % francouzských řidičů jezdí na pneumatikách opotřebovaných na hloubku dezénu 1,6 mm nebo méně a výměnu pneumatik stále odsunuje. Ve Španělsku stojí za 75 % dopravních nehod, způsobených pneumatikami, pneumatiky pořízené jako použité. To jsou problémy, které nejen ohrožují bezpečnost silničního provozu, ale také zvyšují spotřebu paliva a způsobují nadměrné opotřebení pneumatik.

V tomto bodě přichází do hry Bridgestone se svými doporučeními pro bezpečnou jízdu a letní prázdninové cestování automobilem s pocitem naprostého bezpečí.

Kontrola pneumatik

Bezpečnost silničního provozu začíná montáží vhodných pneumatik pro příslušné roční období. Při jízdě na zimních pneumatikách v létě se může brzdná dráha prodloužit až o 30 %.

Stejně důležité je používání správného tlaku v pneumatikách: podhuštěné pneumatiky nejenže znamenají kompromisy pro bezpečné brzdění a manévrování, ale spotřebují také více paliva a dřív se opotřebují. Tlak by měl být kontrolován u studených pneumatik, protože teplý vzduch se rozpíná a naměřené hodnoty pak nemusí být přesné. Informace o doporučených hodnotách tlaku lze nalézt v návodu k obsluze, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Také byste měli mít na paměti, že u plně naloženého vozu je nutné zvýšit tlak v pneumatikách.

Legislativou povolená minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm. Nejsnadnějším způsobem, jak určit hloubku dezénu, je použít speciální měřidlo hloubky dezénu nebo integrovaný ukazatel opotřebení na pneumatikách. Jsou-li ukazatele opotřebení v jedné rovině s vnějším okrajem pneumatiky, je čas pneumatiku vyměnit. Jeden tip: vložte do dezénu jednoeurovou minci. Pokud uvidíte žlutý okraj, je čas vyměnit pneumatiky!

Nezapomeňte také zkontrolovat drobná poškození pneumatik. Vysoké zatížení během prázdninových cest v kombinaci s horkem a nízkým tlakem v pneumatikách může mít za následek prasknutí pneumatiky s případnou ztrátou řiditelnosti vozidla. Zvláštní pozornost by měla být věnována pneumatikám obytných přívěsů, obytných vozidel a dalších přívěsů, a to zejména v případech, že se jedná o vozidla, která nebyla delší dobu používána.

Pohled pod kapotu

Před odjezdem se také doporučuje otevřít kapotu motoru a zkontrolovat stavy motorového oleje, chladicí kapaliny a náplně do ostřikovačů. U studeného motoru by měla být hladina chladicí kapaliny mezi značkami pro minimální a maximální stav. Během letního období byste měli používat kapalinu do ostřikovačů se speciálním čisticím aditivem, které usnadňuje odstraňování hmyzu ze skla čelního okna. Pro dobrý výhled byste měli zkontrolovat také stírací lišty: pokud tvoří na skle proužky nebo už nemají dobrý kontakt s povrchem skla, měli byste je vyměnit.

Budiž světlo

Jsou ukazatele směru, brzdová světla a světlomety funkční? To lze zkontrolovat za pomoci druhé osoby, která funkčnost potvrdí, zatímco vy postupně zapínáte a vypínáte jednotlivá světla. To je důležité zejména v zemích, kde je povinné denní svícení, jako je Itálie, Švédsko, Švýcarsko a také Česká republika. Za nefunkční osvětlení vám hrozí pokuta.

Připravenost na každou situaci

Bezpečnostní výbava automobilu musí zahrnovat výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty. Před odjezdem byste měli zkontrolovat datum expirace lékárničky a počet reflexních vest. V mnoha zemích musíte mít reflexní vesty pro všechny cestující nebo další položky povinné výbavy. V opačném případě opět riskujete pokutu.

Tyto drobné kontroly vám umožní snadno a jednoduše připravit vůz na prázdninovou cestu. Předejdete tím vzniku zbytečných stresových situací, ale také zabráníte poruchám. Důležité je s kontrolou vozidla nečekat až do večera před odjezdem. Zajištění případných náhradních dílů nebo dokonce nových pneumatik vyžaduje vynaložení určitého času.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.