Na letní pneumatiky přezuje pouze polovina Čechů – patříte mezi ně?

Jízda na zimních pneumatikách při průměrných denních teplotách nad 7 °C má nepříznivý vliv na řidičův jízdní komfort a hlavně na jeho bezpečí. Podle průzkumu společnosti Goodyear Dunlop přezouvá pravidelně na letní pneumatiky pouhých 55 % řidičů.

Průměrné denní teploty v České republice již několik týdnů překračují hranici 7 °C, při které by měl řidič přezout své zimní pneumatiky za letní, přesto není problém narazit na automobily, které jsou stále vybaveny zimními pneumatikami. Výzkum, který v minulosti provedla společnost Goodyear Dunlop, odhalil, že pravidelně na letní pneumatiky přezouvá pouhých 55 % řidičů (průzkum společnosti Ipsos Tambor pro společnost Goodyear Dunlop Czech z roku 2012. V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 1 000 respondentů. Respondent musel vlastnit platný řidičský průkaz, být starší 18 let a být aktivním řidičem),ostatní přezouvají buď nepravidelně, nebo vůbec. Ačkoli používání zimních pneumatik v létě není zákonem zakázané, každý typ pneumatiky je vyvinutý a vyrobený pro podmínky odpovídající dané části roku, proto jízda na nesprávném obutí může mít pro řidiče neblahé následky.

„Řidiči, kteří v letním období nepoužívají letní pneumatiky, se musí připravit nejen na vyšší spotřebu, hlučnost a rychlejší opotřebovávání, ale hlavně na delší brzdnou dráhu a horší ovladatelnost na mokru, což jsou zásadní parametry ovlivňující bezpečnost posádky automobilu i ostatních účastníků silničního provozu,“ upozorňuje Lenka Majková, Marketing Coordinator CZ/SK společnosti Goodyear Dunlop Tires, a dodává: „Zimní pneumatiky jsou navržené tak, aby zajišťovali řidičům bezpečnou jízdu v zimním období, nebo přesněji v období, kdy průměrné teploty pravidelně nepřekračují 7 °C, tedy ne pouze na sněhu a ledu. Při vyšších teplotách se vyznačují sníženou funkčností ve srovnání s letními pneumatikami.“

Využívání nesprávného typu pneumatik má negativní vliv na následující parametry

Brzdná dráha

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Používáním zimních pneumatik v létě se brzdná dráha prodlužuje, jelikož složení směsi zimních pneumatik je navrženo pro používání při teplotách do 7 °C a v porovnání s letní směsí je měkčí. Pokud je teplota vyšší, pneumatika se začne přehřívat a ztrácí své optimální vlastnosti. Dezén zimních pneumatik je navržený k používání nejen na suché a mokré vozovce, ale také na sněhu a ledu. Tyto podmínky však během letního období nenastávají, a proto tvar dezénu není pro letní období zcela ideální. Při brzdění na zimních pneumatikách z rychlosti 100 km/h je brzdná dráha automobilu při teplotě 20 °C o 6 metrů delší než v případě použití letních pneumatik. To mimo jiné znamená, že na místě, kde by automobil na letních pneumatikách již zcela zastavil, pojede automobil na zimních pneumatikách stále rychlostí 37 km/h.

Hlučnost

Zimní pneumatiky jsou vybavené velkým množstvím mikrolamel, které v zimních podmínkách napomáhají automobilu při jízdě na sněhu a ledu. Díky těmto lamelám poskytuje zimní pneumatika více záběrových hran než pneumatika letní, což se se projevuje především při záběru a brzdění v zimních podmínkách. Zimní pneumatika je rovněž vyrobena z měkčí směsi než pneumatika letní. Během letního období však ani jedna z těchto charakteristik, které způsobují vyšší hlučnost ve srovnání s pneumatikou letní, není potřebná.

Spotřeba

Pneumatiky mají velký vliv na spotřebu pohonných hmot u automobilu. Aby automobil dosahoval co nejnižší spotřeby, musí být pneumatika nejen správně nahuštěna, ale rovněž směs pneumatiky a typ dezénu musí odpovídat příslušnému ročnímu období. Zimní pneumatiky využívají takové složení směsi, aby mohly poskytovat optimální výkony při teplotách do 7 °C, takže zimní směs je měkčí než směs pneumatiky letní. Dezén pneumatiky kromě hlučnosti ovlivňuje současně také spotřebu automobilu. Více záběrových hran na zimní pneumatice zvyšuje její valivý odpor, a tím negativně působí na spotřebu pohonných hmot.

Ovládání na mokru

Letní pneumatiky se nemusí vypořádávat se sněhem a ledem, a proto je jejich dezén speciálně navržený pouze na suché nebo mokré silnice. Pro letní pneumatiky jsou specifické hluboké drážky navržené tak, aby lépe odváděly vodu. To má za následek menší pravděpodobnost výskytu aquaplaningu a celkově lepší ovladatelnost automobilu na mokru.

Opotřebení

Měkčí směs zimních pneumatik způsobuje jejich rychlejší sjíždění při pravidelné jízdě v teplotách nad 7 °C. Letní směs, která je určeno do těchto teplot, zajišťuje nejen delší životnost pneumatik, ale i jejich lepší celkové vlastnosti.

Podobné články:

5 komentářů u „Na letní pneumatiky přezuje pouze polovina Čechů – patříte mezi ně?“

 1. Dříve jsem jezdil 30-50 000 km ročně, tak jsem pravidelně přezouval. Ale teď jezdím tak 10 000 a to se mi nevyplatí přezouvat. Chápu, že výrobcům pneumatik by se líbilo, kdyby se uzákonilo mít v létě letí a v zimě zimní pneumatiky, aby se jim podstatně zvedli prodeje, ale pro spoustu motoristů stačí jen jedna sada pneumatik. Navíc lidé co málo jezdí většinou přizpůsobí styl své jízdy stavu vozovky i vozu.

  Odpovědět
 2. Od vánoc 1999 do léta 2001 jsem najel na zimních pneu Nokian Hakapellita cca 40 000 km, pak byly už sjeté, tak jsem je vyhodil. Na sněhu byly vynikající, v létě žádný problém. Toto je pouze lobby výrobců.

  Odpovědět
  • Lži, lži, lži??? To, že má zimní pneumatika v létě horší vlastnosti nejsou lži. Stejně tak byste mohl přistupovat k textilnímu a obuvnickému průmyslu, že produkuje oblečení a boty na každé roční období, přitom, každý Čech ví, že se dá celý rok odchodit v sandálech s ponožkama.

   Odpovědět
 3. Sakra, to chcete někoho zabít? Vláda moc dobře ví, proč je přezouvání povinné! Vždyť pneumatiky dneska už nejsou tak drahé. Koukněte třeba sem http://www.spolehlivepneu.cz . Hledal jsem e-shop, kterej bude důvěryhodnej a super. Objednal jsem, pán mi hned zavolal, prostě žádné emaily. ale osobní přístup. Tak přezouvejte a neohrožujte naše spoluobčany.

  Odpovědět
  • Vážený pane Riči, koukněte třeba sem http://www.topdrive.cz/texty/cenik-reklamy/
   Očividně hledáte web, který bude důvěryhodný a super. Napište jim a když to bude situace vyžadovat, tak se rovněž dočkáte osobního přístupu. Reklamu řešte oficiální cestou a nesnižujte se k podobným manýrům v komentářích.

   Odpovědět

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.