VIDEO: Od prvního crashtestu k nočnímu vidění u BMW

Dnes bereme bezpečnostní pásy a airbagy jako samozřejmou součást výbavy automobilu. Ale vždy tomu tak nebylo. Pojďme zavzpomínat na doby, kdy si bezpečnostní systémy cestu do osobních automobilů teprve hledaly.

Video zachycuje milníky bezpečnostních prvků automobilů BMW, a tím prvním je rok 1952, kdy měl model 502 nádrž paliva umístěnou nad zadní nápravou. Záběry z roku 1965 připomínají spíše test balistických raket V-2, než crashtest. V té době přišly do automobilů také bezpečnostní pásy. Vedle bezpečnosti se inženýři v BMW zabývali také kvalitou a výdrží automobilů, kdy auta testovali v těžkých ať už reálných či simulovaných podmínkách. Protiblokovací brzdový systém, čili ABS, měly vozy BMW standardně od roku 1979. O 21 let později otevřelo BMW své centrum inovací a výzkumu, které se intenzivně zabývá aktivními a pasivními bezpečnostními prvky. V roce 2003 přišla řada 5 s aktivním řízením, které mění převod podle rychlosti. Dnes je možné tímto prvkem vybavit téměř všechny BMW. Poslední roky jsou již ve znamení aktivních tempomatů, head up displejů, varování při vyjetí z jízdních pruhů a nočního vidění.

60 let bezpečnosti u BMW

Podobné články:

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.