Znáte to. Napadne sníh, ten přes den taje, ve městech se tvoří nevábná černá břečka a vaše auto sotva deset minut po umytí vypadá, jako když jste na něj celý rok ani nesáhli. Může se to proto zdát jako marná a zbytečná práce, opak je ale pravdou.

Důvodů, proč i přes nízké teploty běhat okolo auta s hadrem či zajet do nejbližší myčky, je hned několik. Jednak je čisté auto vizitkou každého z nás, zároveň je ale také potřeba jednotlivé autodíly a karosérii chránit před agresivní solí, která se usazuje zejména na podvozku, kolem blatníků a nenapravitelné škody umí napáchat i na laku a v interiéru. Předejít tomu lze použitím kvalitní autokosmetiky, která vytvoří na povrchu ošetřených částí vozu ochrannou vrstvu eliminující veškeré škodlivé vlivy.

Není to ale jen o prevenci a snaze co nejvíce prodloužit životnost auta, jde i o bezpečnost. Během zimy jsou dny krátké a tmavé, špinavý a zašedlý vůz během nich proto snadno splyne s okolím. O neumytých světlometech, přes které jen sotva proleze nějaké světlo, ani nemluvě.

Co když je venku mráz?

V případě, že se rozhodnete umýt váš vůz v temperované mycí lince a vyberete program včetně sušení, nemusíte se bát komplikací. Máte-li starší auto, které je náchylné například na přimrzání dveří, zkuste před vjetím do myčky aplikovat na citlivá místa silikonový olej a na zámek nemrznoucí směs. Mráz pak nezaskočí ani vás.

Dáváte-li přednost raději ručnímu mytí, případně nejezdíte přes zimu tak často, nechte umytí vozu raději až na příchod prvního jarního počasí. A během čištění nezapomeňte ani na interiér. V době plískanic se na koberečky nanáší sníh se solí, která zanechává na podlaze a dalších textilních částech fleky, přičemž někdy poškodí dokonce i plastové části uvnitř vozu. Nemusíte se však bát, se správným autopříslušenstvím a autodoplňky zvládnete vaše auto umýt tak, že s ním budete házet prasátka, i když bude zrovna pod mrakem.