Nastupující slovenská vláda hodlá zavést zvláštní registrační daň na luxusní auta. Slováci si tak budou muset při nákupu luxusního vozu připlatit.

Konečná podoba nové daně má, podle budoucího ministra financí Petera Kažimíra, záviset na výkonu motoru nebo množství emisí. „Škodovky to určitě nebudou,“ doplnil Kažimír, i když plánovanou výši daně neupřesnil. Za únor bylo na Slovensku zaregistrovaných do evidence přes 770 vozidel prémiových značek.

Daň až 37 tisíc korun

Nejvyšší sazba registrační daně na luxusní auta by podle dvou slovenských ekonomů, kteří připravili návrh možných opatření, jak ozdravit veřejné finance, mohla dosáhnout až 1 500 eur (37 000 Kč). Do státní pokladny by tak ročně přiteklo 24 milionů eur.

Vláda sociálních demokratů (Smer-SD), kterou prezident Gašparovič jmenuje příští týden, bude muset najít více než miliardu eur na splnění závazku země stlačit v roce 2013 schodek veřejných financí pod 3 % výkonu ekonomiky. Luxusní vozy se tak staly jedním z prostředků na hojení veřejných financí. Smer-SD avizoval, že zvýší daň z příjmů nejziskovějším firmám, občanům s nadprůměrnými příjmy i zvláštní bankovní daň. Bohatí Slováci rovněž možná nebudou dostávat některé státní příspěvky, jako například přídavky na děti. Tato opatření podle ekonomů přinesou ale jen část potřebných zdrojů na ozdravení státních financí. Ve hře zůstává také vyšší zdanění luxusnějších nemovitostí.

zdroj: ČTK