Krásný, mohutný, originální a zbytečný. Takový je pokusný králík Range Rover Evoque Convertible Concept spojující SUV a kabriolet dohromady. Má tohle auto budoucnost? Bohužel asi ano.

Automobilka Land Rover představí na autosalonu v Ženevě Range Rover Evoque Convertible Concept. Úkolem konceptu Evoque Convertible je prostřednictvím reakcí lidí a medií prozkoumat potenciál SUV kabrioletu. Evoque jako tzv. „malý“ Range Rover, přišel na trh před šesti měsíci, a to ve dvou karosářských verzích – tří a pětidveřové. I když o praktičnosti „třídveřového Coupé“ pochybujeme, je třeba říci, že Land Roveru se Evoque povedl. Svědčí o tom výsledky ze 170 trhů, kde se tento malý atraktivní Range Rover úspěšně prodává a těší se velkému zájmu. Další verzí by mohl být zmíněný kabriolet.

Starý nápad v novém podání

Pokud se Evoque Convertible dočká sériové výroby, bude to nejspíše první globální SUV kabriolet, nikoli však první SUV kabriolet. Na Severoamerickém trhu je totiž Nissan se svým Muranem CrossCabrio. Přetvořit SUV v kabriolet je myšlenka odvážná, ale ne zcela nová. Znáte Mercedes-Benz G-wagen Cabrio? Ostatní výrobce podobná myšlenka zcela jistě taktéž napadla, ale buď měli dostatek rozumu, nebo málo odvahy.


Autor: Nissan

Murano CrossCabrio

Nesmyslné spojení SUV a kabrioletu má v dnešní době překvapivě šanci na úspěch, protože je zde celá řada crossoverů bourající zažité kategorie. SUV se stahovací střechou doposavad nikomu nechybělo, ale jakmile se začne vyrábět, najde se celá řada těch, kteří po něm zatouží.


Autor: Land Rover

Evoque Convertible Concpet

Jaké by tedy mohlo být?

Convertible Concept je založen na Range Rover Evoque Coupé. Je vybaven plátěnou stahovací střechou a systémem ROPS (Roll Over Protection Systém) chránící posádku při převrácení vozidla. Vůz si podle Land Roveru zachoval klíčové vlastnosti jako čtyřmístní interiér, torzní tuhost karosérie a schopnosti v terénu. Nárůst hmotnosti je minimální.


Autor: Land Rover

Evoque Convertible Concept

Uvnitř je ovladač Terrain Response, parkovací asistent Park Assist s kamerami, infotainment s 8palcovým dotykovým displejem, audio Meridian a kožené čalounění oživují kontrastní švy. Evoque Convertible Concept je lakován novým odstínem Causeway Grey a stojí na 21palcových kolech.

Váš názor na SUV kabriolety?