MINI Roadster míří na český trh, známe ceny i výbavu

Chcete-li toto léto strávit v otevřeném voze, pak je na výběr a objednávku kabrioletu ten nejvyšší čas! Absolutní novinkou pro letošek je MINI Roadster, který přijde na český trh koncem února. Přinášíme vám vše, co by vás mohlo zajímat včetně oficiálních cen.

Roadster bude v pořadí již šestý model aktuální modelové řady MINI. Vedle „čtyřmístného“ MINI Cabrio to bude další vůz se stahovací plátěnou střechou v nabídce. Dvousedadlový Roadster bude ale více atraktivní, pro mnoho lidi možná nejpřitažlivějším MINI vůbec. Designově vychází z modelu coupé (čtěte náš test Cooper S Coupé), ale technický základ je pro všechny MINI stejný.

Verze

Roadster bude na českém trhu od 25.2. 2012 nabízen ve čtyřech verzích – benzínové Cooper, Cooper S a John Cooper Works a naftový Cooper SD. Základní Cooper má atmosférickou šestnáctistovku s variabilním rozvodem Valvetronic. Cooper S a John Cooper Works mají tentýž motor, ale s přeplňováním pomocí dvoukomorového turbodmychadla. Obě jednotky mohou krátce nabídnout zvýšený točivý moment (*overboost) o 20 Nm ve středním pásmu otáček. To uvítá každý řidič zejména při předjíždění.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

I naftový Cooper SD má dvoukomorové turbo, ale objem motoru činí rovné dva litry. Logicky je tento motor z celé palety nejúspornější, přitom v parametrech zrychlení a maximální rychlosti hravě překoná verzi Cooper. Všechny verze budou standardně dodávány s 6stupňovou manuální převodovkou. Na přání lze mít 6stupňový automat Steptronic, u kterého si lze připlatit za páčky řazení na volantu pro manuální změnu převodových stupňů. Nejsilnější verze John Cooper Works se bude nabízet pouze s manuálem.

Technické údaje a ceny
verze Cooper Cooper SD Cooper S John Cooper Works
palivo benzín nafta benzín benzín
počet válců 4 4 4 4
objem motoru (ccm) 1598 1995 1598 1598
výkon (kW) 90 105 135 155
točivý moment (Nm) 160 305 240 (260) 260 (280)
akcelerace 0–100 km/h (s) 9,2 8,1 7,0 6,5
maximální rychlost (km/h) 199 212 227 237
kombi. spotřeba (l/100 km) 5,7 4,5 6,0 7,3
cena vč. DPH 557 500,– 692 500,– 667 500,– 807 500,–

Bezpečnost

Ačkoli je MINI malý, z pohledu bezpečnosti nezaostává za většími vozy. Standardně dodávaný stabilizační systém DSC selektivně brzdí jednotlivá kola a snižuje výkon motoru, čímž zabraňuje smykům předních a zadních kol. Tento systém obsahuje protiblokovací brzdový systém ABS, systém EBD (elektronické rozdělování brzdné síly), funkci CBC (řízené brzdění v zatáčkách) a brzdový asistent a asistent pro rozjezd do kopce. Systém DSC však také disponuje funkcemi částečného vypnutí DTC (Dynamic Traction Control) a elektronickým závěrem diferenciálu EDLC (Electronic Differential Lock Control) – u verze MINI John Cooper Works Roadster v sériové výbavě a pro všechny ostatní modelové verze ve výbavě volitelné.

Další bezpečnostním prvkem modelu MINI Roadster jsou ochranné oblouky za sedadly. Společně s vyztuženým rámem čelního okna poskytují optimální ochranu cestujících při převrácení vozidla. Bezpečnostní výbava nového modelu MINI Roadster zahrnuje čelní, boční a hlavové airbagy integrované do bočnic sedadel, tříbodové bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači síly a systém kontroly tlaku v pneumatikách.

Střecha

U kabrioletu je zásadní vždy střecha, zde je to ručně ovládaná stahovací plátěná střecha.
Elegantně střižená skládací střecha, která se stahuje a natahuje ručně, poskytuje potřebný úkryt pro oba cestující Roadsteru. Střecha má manuální ovládání, které se obsluhuje pohybem jedné ruky. Stačí jen o 130 stupňů otočit zámek na rámu čelního skla a střechu sejmout dozadu za prostor pro posádku. Opětovné natažení střechy je snadné, stačí odjistit spínač umístěný mezi sedadly a následně střechu, které s pohybem pomáhají plynové vzpěry, natáhnout nad prostorem pro posádku a následně zajistit u rámu čelního skla. Během zavírání střechy dojde k automatickému spuštění oken, čímž se sníží síla potřebná k napnutí střechy.

Protože se střecha sklápí za sedadla, celý úložný prostor (240 litrů) zůstává k dispozici i při jízdě se staženou střechou. MINI Roadster lze na přání objednat s větrným štítem, který se upevňuje mezi ochranné oblouky a snižuje víření vzduchu uvnitř interiéru. Větrný štít lze odklopit a uložit do speciálně určené přihrádky v zavazadlovém prostoru. Doporučujeme.

Základní a volitelná výbava

Základní výbava nového vozu obsahuje klimatizaci ve verzi Cooper S Roadster, Cooper SD Roadster a John Cooper Works Roadster, posilovač řízení závislý na rychlosti, výškově nastavitelná sedadla, elektrické nastavování vnějších zrcátek a parkovací asistent se senzory vzadu

V nabídce příplatkové výbavy jsou například adaptivní světlomety, černé kryty světlometů, přední mlhové světlomety a dešťový senzor se samočinnou aktivací světlometů. Dále můžeme zmínit funkci komfortního bezklíčkového přístupu, palubní počítač, multifunkční volant, sledování doby jízdy se staženou střechou (Always Open Timer), samočinnou klimatizaci, vyhřívaná sedadla, automatické zatemnění vnitřního zpětného zrcátka a vnějších zpětných zrcátek, loketní opěrku, paket úložných přihrádek nebo přípravu na zadní nosič zavazadel.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.