Mercedes-Benz CLA – sedan, který chce být coupé

Má tvary evokující dynamiku jako coupé. Má kulatou střechu jako coupé. Proč má ale čtyři dveře, když chce být coupé? Protože je to čtyřdveřové coupé. Tato kategorie vozů je aktuálně v kurzu, a to si Mercedes-Benz nemůže nechat ujít. Ostatně, byl to on, kdo tuhle kategorii založil. Jaký je tedy nejnovější přírůstek ze Stuttgartu?

Vznik modelu CLA byl motivován dvěma faktory – větším modelem CLS, zakladatelem kategorie čtyřdveřových coupé, který se nyní nabízí již ve své druhé generaci a dále úspěchem konceptu. Ten sloužil jako návnada. Po pozitivních ohlasech na „ilustrativní“ CLA měl Mercedes argument pro jeho sériovou výrobu. Model CLA se právě představil na detroitském autosalonu a tak vám jej můžeme v rychlosti přiblížit.

Design

CLA se tvarově blíží bratrskému CLS. Výrazné otvory v předním nárazníku a LED světlomety jsou posledním hitem u Mercedesu, se kterým přišla faceliftovaná třída E. Zatímco CLS hraje svoji luxusní ligu na poli aut vyšší střední třídy, CLA se snaží nalákat řidiče toužící po sportovnějším automobilu (alespoň vzhledově sportovním).

Motory

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Všechny nabízené agregáty splňující přísné emisní nory (budoucí) Euro 6. Standardně jsou vybaveny systémem Eco Start/Stop. Převodovku lze zvolit buď 6stupňovou manuální či 7stupňovou automatickou (7G-DCT).

  • CLA 180 benzínový čtyřválec 1,6 l, 90 kW (122 k)
  • CLA 200 benzínový čtyřválec 2,0 l, 115 kW (156 k)
  • CLA 250 benzínový čtyřválec 2,0 1, 155 kW (211 k)
  • CLA 200 CDI naftový čtyřválec 2,1 l, 100 kW (136 k)
  • CLA 220 CDI naftový čtyřválec 2,1 l, 125 kW (170 k)

Podvozek a pohon

Na přední nápravě se setkáte s klasickými McPhersony, zadní náprava je víceprvková (tzv. multilink). Nejen Mercedes-Benz si v současnosti „hlídá“ hmotnost svých vozů, proto je na podvozku použit hliník v hojné míře. Tlumiče lze zvolit komfortní či sportovní. Pohon všech kol 4Matic bude za příplatek.

Na palubě

V kabině se setkáme s aktuálními „lákadly“, které Mercedes-Benz nabízí, napři. navigace vytvořená ve spolupráci s Garminem, Comand Online, možnost internetu či integrace telefonu iPhone. Z větších modelů podělilo CLA bezpečnostní prvky Collision Prevention Assit snižující riziko nárazu do vozu jedoucího před vámi a Attention Assit hlídající vaši bdělost.

Kdy a za kolik

Model CLA dorazí k dealerům „hvězdných“ vozů v dubnu letošního roku. Odrazovým můstkem bude cena € 28 977. Na podzim se dočkáme verze AMG, konkrétně CLA 45 AMG s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu cca 257 kW (350 k). Ten bude standardně vybaven 7stupňovým automatem a možná i 4Maticem.

Video

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.