Jaroslav Juhan – hrdina dob minulých

Jaroslav Juhan je člověk, jehož jméno jste s velkou pravděpodobností nikdy neslyšeli. Připomeňme si gentlemana, úspěšného obchodníka a závodníka, který se do historie Porsche zapsal zlatým písmem.

Jaroslav Juhan

se narodil 13.10. 1921 v Praze. Jeho velký životní příběh začíná až po emigraci z Československa do Guatemaly v roce 1949 (některé zdroje uvádí rok 1951). Tam se krátký čas zabýval italskými automobily. V roce 1953 se setkal s Ferdinandem Porsche, se kterým vyjednal dovoz vozů Porsche do jeho nové domoviny. Jaroslav Juhan zkombinoval prodej aut se závoděním. S vozem Porsche 356 1500 Super vyhrál Carrera de Pacífiko. Krátce na to u Porsche objednal dva vozy 550 Spyder. Tento speciální model vlastnil i americký herec James Dean. Jaroslav „Jerry“ Juhan s pětsetpadesátkou úspěšně absolvoval závod Carrera Panamericana v Mexiku. Guatemalská vláda mu následně dala občanství a diplomatický pas.


Autor: Porsche 

V následujícím roce byl Juhan už továrním jezdcem Porsche a nezahálel. S týmovým kolegou a zároveň rivalem Hansem Herrmannem obsadili první dvě příčky v 3077 kilometru dlouhém závodě na jihoamerickém kontinentě. Jejich úspěch inspiroval Ferdinanda Porsche dávat svým rychlým modelům přídomek Carrera. Další velký závod, tentokrát 1000 kilometrů do Buenos Aires, byl ve znamení převahy Juhana nad jeho soupeři. Vyhrál svoji kategorii.

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.


Autor: Porsche 

V roce 1955 zavítal „Jerry“ Juhan do Evropy a to na závod nejslavnější – 24 hodin Le Mans, který dokončil po boku Helma Glöcklera na šestém místě. I přes výborné výsledky Juhan sebe sama stále označoval za amatéra. Na počátku 60. let opustil Ameriku a přesídlil do Švýcarska. Tam pokračoval ve své obchodní činnosti – prodej automobilů. Stal se importérem značek Lotus a Aston Martin.


Autor: Porsche 

V soukromém životě ale zůstal věrný značce Porsche. Až do pozdního věku usedal do modelu 928 S4. Jaroslav Juhan se 28.9. 2011 vydal na svoji poslední cestu. Doufáme, že se na onen svět řítí závodním tempem jemu vlastním.

Podobné články:

1 komentář u „Jaroslav Juhan – hrdina dob minulých“

  1. „Gentleman“, jak pana J. Juhana nazývá autor článku, tak tento „gentleman“ z ničeho nic opustil v 50. letech minulého století svoji ženu a tři děti a zmizel, aby se vynořil až kdesi v Guatemale. „Jerry“, jak je taky nazýván, to byl „charakter“ k pohledání.

    Odpovědět

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.