Nevím, kolik z vás postřehlo, že se v sobotu 29.11. jel na Strahově Pražský rallysprint. Ale tipuju, že vás asi moc nebude vzhledem ke skutečnosti, že na této akci nikdo nepřišel o život. A tak vlastně není o čem psát… nebo snad ano?

Pokud nejste fanouškem rally a nesledujete weby věnující se motoristickému sportu, pak jste pravděpodobně ani nepostřehli, že se poslední listopadovou sobotu jel Pražský rallysprint. Osobně jsem zaznamenal pár strohých informací o dopravních uzavírkách na portálu hlavního města, ale do masmédií informace o akci nějak nepronikly. Asi nebylo potřeba, vždyť jsme přece fotbalový národ, tak koho zajímá nějaká rally, která se navíc nejede „na body“. Jinými slovy naprosto zbytečná akce, o kterou nestojí ani líní lidé města pražského a ani závodní týmy, pro které je to jen vyhazování peněz.

Letošní 20. ročník se konal tradičně na Strahově, tedy v místě, kam Pražský rallysprint prostě patří. Teploměr ukazoval 2°C nad nulou a vstupné činilo neskromných 200 Kč. No uznejte sami, kterej vůl by na něco takového šel? A přece! Nás volů se tam nějaká ta tisícovka sešla. Z pohledu účasti závodních týmů to také nebylo vůbec špatné, přihlásilo se jich přes padesát. Takže měl kdo fandit, a bylo komu fandit. Divácká kulisa na této rally, která je víc show než závodění, byla nezpochybnitelným důkazem toho, že automobilové soutěže mají stále svou početnou skupinu příznivců. Koukat na rally auta v ulicích města je něco docela jiného než je vidět na venkovských či lesních cestách.

Vody českého internetu zůstaly stojaté i po akci. Druhý den nebyla o rallysprintu v masmédiích ani zmínka. Nejsem překvapen. Vždyť nikdo nezemřel a nebyl ani vážně zraněn. Stejný klid, který prožívaly sanitky a vrtulník pražské záchranky, prožívaly i redakce médií, které vědí všechno první. V opačném případě bychom viděli živé vstupy, sledovali rozhovory se záchranáři, obyvateli Strahova, dopravními experty a nakonec pod články četli názory lidí, kteří sice nevlastní ani řidičský průkaz, ale na bezpečnost v rally mají ten správný názor. S naivitou malého dítěte si pokládám řečnickou otázku, proč masmédiím nestojí za to, napsat, že se akce konala a proběhla v pořádku. Čistě z informativních důvodů stejně jako v jiných „pozitivních“ případech jako například, že se v mateřské škole v Horní Spodní zrekonstruovala jídelna nebo že klokánci v zoo mají nové mláďátko. Česká rally by si zasloužila trochu vlídného slova.