Winning – filmový tip na dlouhé zimní večery

Dnešní odbočka za kulturou míří k americkému snímku Jamese Goldstona – Winning, z roku 1969. Zaměřili jsme se na automobilové závody tehdy a dnes. Naší pozornosti neušla hlavní postava – charismatický Paul Newman, který s automobily závodil i v osobním životě.

První poetický záběr na rozkvetlou přírodu je stržen řevem motorů závodních vozů na okruhu Redburne. Hvězdou závodu je Frank Capua (Paul Newman). Jeho soupeřem je Lou Erding (Robert Wagner), playboy, který si s ničím neláme hlavu. Je to Frankův rival s dobrým srdcem. Třetí postavou je Elora (Joanne Woodwardová), kterou si po krátké známosti vezme Frank za ženu. Film má několik tichých záběrů na tváře hlavních postav, ze kterých je možno vyčíst, co si v danou chvíli myslí. Tento jev je u dnešních filmů málokdy viditelný. Přestože má Frank svoji ženu velmi rád a okamžitě si vytvoří přátelský vztah s jejím synem, závodění je pro něj vším. Jeho činy jdou v duchu jeho slov: „Dělám na autech, řídím, jím a spím a dělám na autech.“ Nutno říct, že dějová linie filmu není poutavá.


Autor: imcdb.org

Ford Fairlane

Divák si však přijde na své při scénách ze samotných závodů. Atmosféra závodů 60. let zachycuje otevřené helmy, bílé kombinézy, tehdejší techniku a to vše na pozadí reklam Good Year a Union 76. Při závěrečném závodě v Indianapolis je vůně „staré školy“ cítit nejvíce. Mechanici v boxech jsou oděni do triček, nepoužívají helmy a nehořlavé oblečení. Dnes je taková věc nemyslitelná. Povolování centrálních matic kol se tehdy uskutečňovalo kladivem a párem rukou, dnes vzduchovými utahováky. Závody byly dříve jiné, více lidské a nezáleželo na odvětví. Od 90. let lze pozorovat masivní nástup elektroniky, na vše je kladen přísný profesionální přístup hraničící jistou chladností, jakoby se z lidí staly stroje. Je to pochopitelný vývoj a nikomu to nepřijde divné. Uvědomíte si to až právě při filmech jako je Winning a další z té doby.


Autor: imcdb.org

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Eagle T1G Mk II

Ve filmu je i pár, řekněme vtipných, momentů jako například dílna se závodními stroji, vším tím nářadím kolem, a lednicí zamknutou visacím zámkem. Nebo v jednom závodě má Frank na dveřích svého auta malý nápis vzhůru nohama – If you can read this please turn us right side up (pokud toto přečtete, otočte nás prosím). Ne třeba každý ví, že herec Paul Newman byl zapáleným řidičem se slušnou závodní kariérou. Před filmem Winning (1969) prošel závodní školou Watkins Glen Racing School.


Autor: mirror.co.uk

Paul Newman

V roce 1979 dojel v závodě 24 hodin Le Mans s Porsche 935 na druhém místě! Zúčastňoval se závodů americké série Trans-Am s vozem Datsun. V roce 1995 vyhrál čtyřiadvaceti­hodinovku v Daytoně ve své třídě. S Carlem Haasem založili závodní tým Newman/Haas Racing působící v sérii Champ Car World Series, dříve známé jako CART. Pro tým jezdila řada úspěšných jezdů jako Mario Andretti, Nigel Mansell či syn Bobyho Rahala Graham. Každý slavný herec jezdí v rychlém autě, ale Paul Newman uměl s těmito vozy vyhrávat závody.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.