• Automobilová slavnost Legendy proběhne ve dnech 8. – 10. června
  • Toyota představí závodní modely i kompletní řadu hybridů
  • K vidění bude i vodíková Toyota Mirai nebo Lexus LC a LS

 

Nejzajímavější modely ze světa značek Toyota a Lexus budou k vidění na automobilové slavnosti Legendy od 8. do 10. června 2018 na pražském Výstavišti v Holešovicích. Představí se jak závodní modely Yaris WRC a GT86 CS-R3, tak téměř kompletní řada aktuálních hybridních modelů, oblíbené off-roady Land Cruiser a Hilux i první sériově vyráběný vodíkový vůz Toyota Mirai.

Po celé tři dny si budou moct návštěvníci prohlédnout vozový park značek Toyota a Lexus, včetně nového modelu Aygo či první generace kultovního modelu Prius. Toyota se vloni po sedmnáctileté pauze vrátila do světového rallyového šampionátu, takže tu nemůže chybět ani vůz Yaris WRC, se kterým jezdci týmu Toyota  Gazoo Racing sklízejí úspěchy.

Závodní Yaris poháněný motorem 1,6 litru s výkonem 380 koní a působivým zevnějškem navrhl a vyvinul tým konstruktérů ve složení Tom Fowler, Simon Carrier a Mikko Ruoha. Za jeho volantem se v letošní sezóně střídají jezdci Jari-Matti Latvala z Finska, Ott Tänak z Estonska a také mladý finský jezdec Esapekka Lappi, kteří závodí pod vedením šéfa týmu Tommiho Mäkinena.

Pro ty, kteří sní o tom, že se podobným vozem budou prohánět i po běžných silnicích, tu bude Yaris GRMN, který je závodním Yarisem přímo inspirovaný. Civilní verze závodního vozu nabízí nekompromisní výkon s mimořádně dynamickým designem vozu. Jedinečný hot hatch pod kapotou skrývá jednotku 1,8 litru Dual VVT-i o výkonu 212 koní za podpory kompresoru, což je pro tento druh vozu jedinečné. Ještě vyšší exkluzivitu zajišťuje fakt, že pro evropský trh bylo vyrobeno pouhých 400 exemplářů.

Mezi Legendy jednoznačně patří i pick-up Hilux, který je nejprodávanějším modelem v pětadvaceti zemích světa, a nejstarší dosud prodávaný model Toyoty, Land Cruiser. Oba vozy jsou i po desetiletích své historie výjimečným spojením mimořádné kvality, odolnosti a spolehlivosti s bezkonkurenčními terénními schopnostmi.

Přehlídka alternativních pohonů

Součástí expozice, kterou Toyota na Legendy přiváží, bude i kompletní přehlídka hybridních modelů. Mezi nimi se objeví nejnovější verze modelu Yaris, oblíbený Auris či legendární SUV RAV4. Chybět nebude ani zatím poslední přírůstek do hybridní rodiny, model Toyota C-HR.

Legendy představí také model Prius Plug-in Hybrid, který se dokáže obejít bez tankování celé měsíce. Velkokapacitní akumulátor mu umožňuje ujet v elektrickém režimu až 50 km, a to při maximální rychlosti jízdy se samotným elektromotorem až 135 km/h. To obvykle postačí pro pohyb po městě bez spotřebování jediné kapky benzínu. Po návratu domů postačí připojit auto do zásuvky a dobít akumulátor. Po vybití vozu funguje Prius Plug-in Hybrid jako kterýkoli hybridní vůz.

Zlatým hřebem třídenní přehlídky bude první sériově vyráběný vodíkový vůz na světě, model Toyota Mirai, který spotřebovává vodík místo benzínu či nafty. Pohání jej elektromotor, který využívá elektřinu vyráběnou chemickou reakcí vodíku a kyslíku v palivovém článku. Jediným vedlejším produktem vznikajícím během jízdy je proto vodní pára.

Lexus se pochlubí luxusním „elcéčkem“

Své dva vlajkové modely do Holešovic přiveze i značka Lexus. K vidění bude luxusní sportovní kupé LC 500h vycházející ze slavného konceptu LF-LC. Jako první na světě používá vícestupňový hybridní pohon, díky němuž je jízda ještě hospodárnější i dynamičtější. Vystavený bude i model LS 500h, jehož nejnovější pátá generace představuje např. nejvyspělejší bezpečnostní systém Lexus Safety System+A.

Automobilová slavnost Legendy proběhne od 8. do 10. června od 9 do 18 hodin, v neděli se končí o hodinu dříve, tedy v 17 hodin. Vstupenky budou k dostání buď na místě nebo na webu www.legendy.cz