Jak vybrat ta správná alu kola?

Chcete oživit vzhled svého plechového miláčka? Dobrým začátkem může být například investice do hliníkových kol. Ty jsou nejen efektní, ale rovněž efektivní díky snížení celkové hmotnosti vozu a lepším jízdním vlastnostem. Na trhu jich ale najdete celou řadu, čím se tedy při výběru řídit?

Litá kola je potřeba vybírat přímo pro konkrétní automobil. Při výběru tedy mějte v ruce velký technický průkaz, který vám poradí, jaká kola přesně vybrat. Při špatném výběru vám naopak může v krajním případě hrozit i vysoká pokuta při silniční kontrole a své následky to bude mít i při návštěvě stanice technické kontroly. 

Průměr kol

Ještě před samotným výběrem je potřeba si promyslet, jak velká alu kola chcete. V současné době se nejčastěji používá standardní velikost o průměru 15“, 16“ či 17“, ale samozřejmě záleží na konkrétním autě. Nezapomínejte, že chcete-li pro své vozidlo vybrat například 18“ kola, pak je nezbytné zakoupit i nové pneumatiky. Pokud totiž zvětšíte průměr kol, staré pneumatiky na ně nebudou pasovat. Větší průměr, než který je uveden v technickém průkazu, je rovněž nutné nechat dodatečně zapsat. 

PCD 

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Další, co vás bude při výběru zajímat, je PCD. Tato zkratka označuje počet děr na roztečné kružnici. Nejčastěji se setkáte s označením 5×100, což znamená 5 děr na 100 mm roztečné kružnici. 

Hodnota ET

Dále se zajímejte o hodnotu ET, což je označení pro zális a udává vzdálenost podélné osy disku od dosedací plochy disku. Laicky řečeno se jedná o označení, jak moc bude lité kolo vyčnívat z blatníku. Platí pravidlo, že čím nižší je hodnota ET, tím více kola vyčnívají ven. Tuto hodnotu opět naleznete ve velkém technickém průkazu. 

Jak vybrat ta správná alu kola?

Nejjednodušší způsob je jejich výběr přes internet. Stačí navštívit konfigurátor alu kol servisní sítě Euromaster. Zadáte značku vašeho vozu, model, rok výroby a motorizaci a v konfigurátoru se vám zobrazí všechna dostupná kola pro váš vůz. Pak už stačí jen vybrat taková, která vám budou vyhovovat vlastnostmi i cenou a z pohodlí domova je můžete v klidu objednat do svého nejbližšího servisního centra. Tam vám kola i vymění.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.