Snižování váhy a zvyšování výkonu se meze nekladou a to ani v případě Caterhamu. Výrobce o nově představené verzi 620R mluví jako o největším ranaři do silničního provozu.

Pokud vám přijde, že Caterham stále dokola omílá legendární „sedmičku“, pak máte pravdu. Fakt je ten, že tato evoluce dovoluje britskému výrobci přinášet stále dokonalejší a propracovanější verze. Evoluční žebříček si můžeme demonstrovat na základním modelu Classic. 


Autor: Caterham

620R

Caterham Classic za £ 14 995,– váží 525 kilogramů, pohání jej atmosférický čtyřválec 1,4 l o výkonu 77 kW (105 k). Vůz obouvá obyčejné silniční pneumatiky Avon ZV3. Díky svému výkonu a manuální 5stupňové převodovce se z 0–100 km/h dokolébá za 6,5 sekundy. To zní celkem dobře, nicméně prostor pro úpravy tu je. Caterham nabízí např. 6stupňovou převodovku. 

Zapomeňme však na to, co výrobce nabízí pro verzi Classic a představme si jeho sklad náhradních dílů jako hračkářství. Co takhle téměř závodní tlumiče a pružiny? Ty se budou stoprocentně hodit. A taky samosvorný diferenciál. Hned ve vedlejším regálu se povaluje 6stupňová sekvenční převodovka, takže sem s ní. Vidíte ta lehká 13palcová kola obutá do semislickových avonek ZZR? Támhle ze šuplíku koukají nějaké karbonové cetky, vypadá to jako … jako palubní deska a nejen ta, je tam celý středový tunel a nakonec i karbonové sedačky


Autor: Caterham

620R

K sedačkám musí být 4bodové bezpečnostní pásy, to je snad samozřejmost. Jdeme pomalu do finále a to je chyba. Do finále přece chceme letět, co nejrychleji to jde. Úplně na konci je sekce přeplňovaných motorů, tam určitě budou mít něco zajímavého. Třeba čtyřválec Ford Duratec 2,0 l s kompresorem, který v 7700 ot./min. dává krásných 228 kW (310 k). S touhle pilou pak budete na stovce za 2,8 sekundy. Maximální rychlost je sice 250 km/h, ale v autě jako je Caterham vám strach nedovolí to vyzkoušet. Nákup je u konce, tudíž je čas platit u pokladny. Jdou na vás mdloby, na účtence je £ 49 995,. Gratulujeme, právě jste se stali majiteli 620R.