Audi R8: ojetina, ceny a na co si dát pozor před koupí

Audi R8 patří mezi nejdostupnější supersporty na trhu s ojetinami – přesto za ní
stále stojí hliníkový rám ASF a motor přejatý přímo z Lamborghini. Ojetá
Audi R8
dnes startuje výrazně níž, než by člověk u auta s desetiválcem
čekal, a právě proto patří mezi nejžádanější „dostupné supersporty“ na českém
trhu. V článku se podíváme na generace, motorizace a hlavně na to, co
zkontrolovat před koupí.

Generace a motorizace Audi R8

První generace (interní označení Typ 42) se vyráběla v letech 2006–2015.
Na výběr byl osmiválcový 4.2 FSI o výkonu 309 kW (420 koní) a od roku 2009
desetiválcový 5.2 FSI s výkonem až 386 kW (525 koní) ve verzi R8 V10 Plus.
K dispozici byla šestistupňová manuální převodovka i automatizovaná R tronic,
vždy s pohonem všech kol quattro. V roce 2012 přišel facelift s LED
světlomety a mírně upraveným výkonem motorů.

Druhá generace (Typ 4S, 2015–2023) už nabízela výhradně desetiválcový
5.2 FSI ve dvou výkonových úrovních – standardní verze a silnější Performance/
Plus s výkonem přes 449 kW (610 koní). Manuální převodovka zmizela úplně,
zůstala jen sedmistupňová dvouspojková S tronic.

Kolik stojí ojetá Audi R8 v Česku

Nejdostupnější jsou raná Audi R8 první generace s motorem 4.2 FSI a vyšším
nájezdem – tady se ceny na českém trhu typicky pohybují od necelých
2 milionů korun výš. Desetiválcové V10 z první generace začínají zhruba
od 2,5–3 milionů korun, podle stáří, stavu a historie servisu. Druhá generace
(2015 a novější) se pohybuje od přibližně 4 milionů korun výš, u nejsilnějších
a nejmladších kusů i podstatně nad touto hranicí. Protože jde o supersport
s relativně malými prodejními počty, ceny se mezi jednotlivými inzeráty liší
víc než u běžných modelů – doporučujeme srovnání aktuální nabídky na
specializovaných portálech, ne jen orientaci podle staršího ceníku.

Na co si dát pozor při koupi ojeté Audi R8

Servisní historie u autorizovaného servisu je u R8 prakticky nutnost – jde o
auto s náročnou (a drahou) údržbou, takže mezery v historii bývají varovným
signálem. U verzí s automatizovanou převodovkou R tronic (první generace)
stojí za to nechat prověřit opotřebení spojky, jejíž výměna patří mezi
nejdražší položky. Po jakékoli předchozí nehodě je třeba věnovat pozornost
stavu hliníkového rámu ASF – opravy hliníkové karoserie vyžadují
specializovaný servis a špatně provedená oprava se může projevit na
geometrii i bezpečnosti vozu. Důležitá je také kontrola originality laku a
karoserie pomocí měření tloušťky laku. A v neposlední řadě je třeba počítat
s reálnými provozními náklady – pojištění, pneumatiky a servis u supersportu
jsou řádově dražší než u běžného osobního vozu.

Zdroj technických specifikací: oficiální stránky Audi.

Podobné články:

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Napsat komentář