Rozhodli jste se pro nákup ojetého vozidla, ale nevíte, který autobazar zvolit? Připravili jsme pro vás 4 spolehlivé rady, díky kterým se při jeho výběru nespálíte. Čtěte.

Má lákavou cenu, nablýskanou kapotu a najeto jen pár tisíc kilometrů. Všechno ale začne, jakmile si ho přivezete domů. Po několika dnech vás začne zlobit spojka. Po několika týdnech si všimnete podivného zvuku motoru při řazení. Po několika měsících motor nepůjde vůbec nastartovat. A aby toho nebylo málo, tak při následné opravě mechanik zjistí, že auto bylo bourané. 

Všechno ale začíná u výběru autobazaru. Předejděte zmíněným problémům a zvolte toho správného prodejce. Jak ho ale poznat? 

Garantuje počet najetých kilometrů a původ vozu

Pokud má vůz řádně vedenou servisní knížku, nemusíte se bát stočeného tachometru. Vyhněte se proto autobazarům, které neručí za celkový počet najetých kilometrů uvedených v servisní knížce. Například autobazar AutoESA ověřuje skutečný stav tachometru všech prodávaných vozidel pomocí databáze nezávislé společnosti Cebia

Přednost dejte také bazarům, které nabízí záruku na původ vozidla. V opačném případě se také může stát, že si ve skutečnosti koupíte třeba kradené auto ze zahraničí. 

Ručí za odbyt

Každému delší dobu nepoužívanému autu se postupně zhoršuje technický stav a ztrácí se jeho celková hodnota. Vyhněte se proto menším autobazarům, u kterých nevíte, jestli v něm vozy nestojí třeba půl roku i déle. Navíc většinou na otevřeném prostoru. V mrazu i na ostrém slunci. 

Není prostředníkem

Většina bazarů prodává auta jen komisně. To znamená, že nabízené vozy ve skutečnosti nevlastní a jsou pouze prostředníky. Reklamace tak musíte řešit s původním majitelem. Některé autobazary jako třeba Auto ESA jsou však v okamžiku prodeje jediným vlastníkem vozidla, a přebírají tak veškerou zodpovědnost na sebe. Díky tomu vám odpadají veškeré starosti s případnou reklamací.

Nabídne vám projížďku

Odpovídá celkový počet najetých kilometrů, sedí také další údaje, navíc máte záruku původu vozidla. Skutečný stav vybraného auta si ale nejlépe ověříte během testovací jízdy. Teprve pak budete mít jistotu, že opravdu víte, jaký vůz si kupujete.