Verze GT3, ve své již páté generaci, stanovuje nové standardy pro výkonné sportovní vozy určené pro závodní okruhy. Nový vůz se tak opět posunuje na vrchol produkce modelů 911 s atmosféricky plněnými motory. Přinášíme vám technické údaje, fotky, video a cenu.

Začneme tím nejdůležitějším: atmosférický motor 3,8 l, široká karoserie a okruhově „orientovaný“ podvozek. Dvoujspojková převodovka PDK prodělala několik změn, aby odpovídala nárokům, které na ni budou kladeny. Výkon motoru je 349 kW (475 k) v 8 250 ot./min., výkonová hmotnost: 3,0 kg/k. Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou 3,5 s, na 200 km/h se GT3 dostane do 12 s, nejvyšší rychlost činí 315 km/h. Čas dosažený na Nordschleife: 7:30 min. Technickou zajímavostí nové GT3 je systém řízení zadních kol (poprvé u Porsche).


Autor: Porsche

GT3

Motor

Šestiválcový boxer vychází po technické stránce z jednotky určené pro model 911 Carrera S, sdílí s ní však velmi málo komponent. Porsche speciálně pro GT3 připravilo titanové ojnice a kované písty, jiná je i kliková hřídel a rozvody. Tyto změny umožňují dosažení 9 000 ot./min..

Aktivní řízení zadních kol

Vůbec poprvé Porsche používá aktivní řízení zadních kol, které významně zvyšuje přesnost ovládání a dynamiku v příčném směru. V závislosti na rychlosti jízdy se zadní kola natáčejí buď ve směru, nebo proti směru zatočení předních kol. Tím se dosahuje zlepšení stability a zvýšení ochoty k zatáčení. Dalším novým modulem navrženým pro zvýšení jízdní dynamiky je diferenciál s elektronicky řízenou svorností, stejně tak jako dynamické aktivní závěsy motoru. U nově vyvinutého podvozku lze nastavit světlou výšku, sbíhavost i odklon. Kontakt s vozovkou zajišťují nová hliníková 20“ kola s centrálními maticemi.

Karoserie

Základem GT3 je karoserie vyrobena z kombinace oceli a hliníku. Jedná se „širokou“ karoserii Carrery 4/4S, která má vzadu o 44 milimetrů větší rozchod kol, ale v případě GT3 disponuje nově vyvinutými díly na přídi a zádi vozu. Na zádi je umístěné pevné křídlo generující potřebný přítlak. Dostat k chladičům a brzdám dostatek studeného vzduchu je úkolem speciálně navržených nárazníků.

Cena

Prodej nového modelu 911 GT3 bude v České republice zahájen v srpnu 2013. Cena modelu je stanovena na € 137 303.

Video