Kalendář Pirelli 2016 nevsadil na modelky, ale na ženy formující tvář dnešního světa

[Tisková zpráva] Zatímco v předchozích letech se v nejprestižnějším světovém kalendáři objevovaly nejkrásnější ženy a modelky celého světa, ten na rok 2016 je zcela jiný. Fotografka Annie Leibovitzová jej totiž zasvětila nejinspirativnějším ženským osobnostem současnosti.

Od vydavatelů 43. edice kalendáře to byl více než odvážný krok, ručí však za něj jedna z nejoslavovanějších amerických portrétistek, Annie Leibovitzová, která nafotila toto dílo letos v červnu ve svém ateliéru v New Yorku. V minulosti vytvořila například nezapomenutelné snímky Johna Lennona, zachytila rezignaci Richarda Nixona i tour kapely Rolling Stones v roce 1975. Pro časopisy Vanity Fair a Rolling Stone nafotila mnoho obálek, z nichž dvě se dostaly mezi čtyřicet nejlepších obálek světových časopisů posledních čtyřiceti let. 

Autorkou kalendáře Pirelli byla již v roce 2000, kdy fotila první akty ve své kariéře. „Kalendář roku 2000 byl zkouškou focení aktů. Byl to jen koncept,“ říká Leibovitzová. „Pro rok 2016 jsme vytvořili něco úplně jiného. Je to vybočení,“ slibuje a naznačuje, jak se nápad na odchýlení ze zavedeného konceptu kalendáře zrodil. „Začala jsem uvažovat o rolích, které ženy hrají, o ženách, které něčeho dosáhly. A chtěla jsem udělat sérii klasických portrétů. Měla jsem za to, že na fotkách ženy musejí vypadat silně, mocně, ale též přirozeně – přesně takové, jaké jsou, bez přetvářky.“

Kalendář Pirelli 2016 představuje 13 žen, které dosáhly výjimečných kariérních úspěchů, ať už na poli umění, sportu nebo sociálních věd. Jsou to: herečka Yao Chenová, první čínská ambasadorka Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR); ruská topmodelka Natalia Vodianova, zakladatelka charitativní organizace „Naked Heart Russia“ (Nahé srdce Rusko) pomáhající dětem bez domova; producentka Kathleen Kennedyová, prezidentka společnosti Lucasfilm a jedna z nejvlivnějších osob v Hollywoodu; sběratelka umění a patronka Agnes Gundová (se svojí vnučkou Sadie Rain Hope-Gundovou), emeritní prezidentka Muzea moderního umění v New Yorku; tenistka Serena Williamsová, současná světová tenisová jednička; Fran Lebowitzová, žena ovlivňující veřejné mínění, kritička a spisovatelka; prezidentka společnosti Ariel Investments, Mellody Hobsonová, která podporuje charitativní projekty v Chicagu; filmová režisérka Ava DuVernayová, mezi jejíž díla patří film Selma, který byl v roce 2015 nominován na ocenění za nejlepší snímek; bloggerka Tavi Gevinsonová, zakladatelka Style Rookie a online časopisu Rookie; íránská výtvarná umělkyně Shirin Neshatová; malířka, hudebnice a umělkyně Yoko Ono; zpěvačka Patti Smithová, jedna z největších rockových hvězd všech dob; a herečka a sólová komička Amy Schumerová.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Ženy podílející se na fotografování kalendáře mají rozdílný věk a postavení. Oproti dřívějším zvyklostem však nejsou v edici pro rok 2016 žádné akty. „Jsem obrovskou obdivovatelkou komiček. Portrét Amy Schumerové tomu všemu dodal zábavu. Jako by se k ní vůbec nedostala informace o tom, že se nemusí svlékat,“ uzavírá Leibovitzová.

Kalendář byl poprvé publikován v roce 1964. S výjimkou let 1967 a 1975 až 1984 vychází každoročně a na jeho realizaci se podílelo celkem 34 fotografů, z nichž 9 vytvářelo 2 edice. Dílo je neprodejné, tradičně určené významným zákazníkům, slavným osobnostem, královským rodinám a představitelům států.

Jeden výtisk kalendáře Pirelli 2016 věnuje stejnojmenná italská firma do veřejné internetové aukce i v České republice. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup nového ozařovacího lůžka pro celotělovou radioterapii

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.