Jsou originální, jedinečné a zbytečné, ale bez nich by byl svět automobilů nudný.

Vybrali jsme deset originálních prvků a řešení, které z hlediska fungování automobilu nejsou nutné, ale majitelé daných vozů si je určitě oblíbí. Některé z nich jsou dílem rozmaru, jiné dílem vkusu, nicméně všechny jsou důkazem toho, že v automobilkách pracují kreativní lidé. Až na výjimku z 60. let se jedná o prvky současných luxusních automobilů.

10. Měnitelné podsvícení v interiérech vozů MINI. Čtecí lampičku a barvu palubních přístrojů měnit nelze, ale stropní bodovky a podsvětlení dveří ano. Barev je celá škála – modrá, zelená, žlutá, oranžová, červená, zelená, fialová…

9. Příplatková panoramatická střecha Vario se systémem Magic Sky Control v Mercedes-Benz SLK, která umí měnit tmavost skla střechy.

8. Tvůrci Rolls-Royce Phantom a Phantom Coupé zašli ještě dál se střechou Star Light, která umí vytvořit iluzi nočního nebe plné hvězd. Romantický příplatkový prvek v ceně půl milionu korun.

7. Krabička na doutníky s hygrometrem v Bentley Continental Flying Spur Liney. Posádka tohoto exkluzivního Continentalu edice Liney určené pro čínský trh má mezi zadními sedadly úschovnu doutníků s měřením vlhkosti vzduchu.

6. Klíč k Porsche Panamera ve tvaru Porsche Panamera. Za zmínku stojí i klíče současných vozů Aston Martin, které se sice nevymykají svým tvarem, ale názvem už ano. Aston Martin o nich mluví jako o Emotion Control Units.

5. Ukazatel výkonu v Bugatti Veyron. Majitelé tohoto jedinečného automobilu mohou během jízdy sledovat nejen aktuální rychlost a otáčky motoru, ale i kolik koní z celkového stáda 1001 zrovna využívají.

4. Luxusem obklopená posádka zadních sedadel vozu Maybach 62S se během cesty jistě nudit nebude. Proto ani nepostřehne tři malé analogové ukazatele na stropě. Ty informují o rychlosti, kterou se vůz pohybuje, dále pak o čase a venkovní teplotě.

3. Až budete sedět na místě spolujezdce v novém Ferrari FF, můžete řidiče zažraného do řízení informovat o rychlosti, zařazeném stupni a otáčkách motoru. Jak? Přímo před vámi je malý digitální displej.

2. Pánové, ti z vás, kteří mají to štěstí a vlastní Rolls-Royce Phantom Coupé či Drophead Coupé, svěřte své půvabné polovičce zodpovědný úkol – péči o sošku Spirit of Ecstasy. Ve schránce u spolujezdce je spínač, kterým sošku vysunujete a zasunujete do masky chladiče, čímž ji chráníte před případným nenechavcem.

1. Nakonec jsme si nechali druhou generaci Pontiacu GTO (1968–1973), která měla otáčkoměr umístěný na přední kapotě!

Napište nám, která věc vás nejvíce překvapila.