Údržba garážových vrat – jak na to? Máme pro vás 5 nejdůležitějších tipů

Na trhu se z důvodu různých dispozic garáží objevuje mnoho typů garážových vrat. Jedná se hlavně o vrata sekční, posuvná, rolovací a dvoukřídlá. Každá vrata mají svá specifika, ale jsou obecná pravidla, na které je dobré pamatovat a vrata opečovávat průběžně. Pojďme se na ně podívat.

Kontrola volných součástek

Průměrná garážová vrata se otevřou více než tisíckrát ročně. To je velmi mnoho pohybu a vibrací. Uvolněné součástky lze identifikovat poslechem i pohledem. Je důležité si těchto náznaků všímat, pokud ovšem máte garážová vrata na ovládání, tak si těchto věcí lze všimnout hůře. Obecně platí, že kvartální kontrola je dostatečnou prevencí před uvolněnými součástkami.

Vyvažování garážových vrat

Ať se jedná o jakýkoliv typ vrat, jejich váha je kolem 180 kg a s vědomím jejich dennodenního využití je důležité, aby zatížení na jednotlivé kolejnice bylo vyrovnané. V opačném případě dochází k dramatickému opotřebení na jedné straně a životnost vrat se výrazně zkracuje.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Kontrola spočívá v manuálním otevření garážových vrat do zhruba poloviny výšky otvoru. Ve chvíli, kdy dveře zůstanou otevřeny, znamená to, že jsou dveře vhodně vyváženy. V opačném případě je důležité přivolat technika, který zajistí správné vyvážení.

Promazávání kolejnic

Promazávání se netýká pouze kolejnic, ale také ložisek a řetězů. Udržování těchto součástek naolejovaných je klíčem k prodloužení životnosti a údržba zabere pouze 10 minut ročně.

Kontrola vodících lan

Na vodící lana nesaháme a snažíme se vyvarovat jakémukoliv zásahu a úpravám. Neodborná manipulace s vodícími lany je velmi nebezpečná a jejich kontrola probíhá pouze pohledově. Kontrolují se hlavně části, které přichází nejvíce do kontaktu s kladkami. Vady vodících lan lze pozorovat porušenými vlákny.

Úpravy vodících lan nechte dělat profesionální techniky.

Pravidelné čištění venkovního povrchu

Nejjednodušší ale nejčastější údržbou je běžné umývání venkovních ploch. Pomocí jemného čisticího prostředku a měkkého kartáče vyčistěte garážová vrata několikrát do roka. Tím se odstraní korozivní chemikálie nebo nečistoty na garážových vratech, které mohou napomáhat zanášení důležitých součástek.

Podobné články:

Napsat komentář

Neomezené volání a porce dat za 327 Kč

Neplatíte zbytečně moc za svůj mobil? Podívejte se, jak mít neomezené volání a slušnou porci dat za bezkonkurenčních 327 korun.