Audi RS5 TDI – naftová brutalita

Pánové z Ingolstadtu připravili koncept spojující zdánlivě neslučitelné – sportovnost a naftový pohon. Kupátko RS5 vybavili šestiválcovým „ingotem“ TDI. Nepochybně jde o reakci na konkurenční agregát s modrou vrtulí ve znaku prodávaný pod označením 50d.

Premiéra nového TDI

Hlavním poselstvím konceptu RS5 TDI je představit novou generaci vidlicových šestiválcových turbodieselů. Tyto jednotky budou mít již brzy sériovou premiéru ve faceliftech řad A6 a A7. K mání budou dvě výkonové specifikace 218 a 272 koňských sil. Ty jak jinak plní přísnější normu Euro 6 k čemuž je jim nápomocno vstřikování močoviny a katalyzátor NOx.

e-Turbo

Ale v ostré RS by bylo 272 koní málo, ta dostane nabušenější verzi chlubící se špičkou výkonu 380 koní a lokomotivový krouťák 750 Nm. Rival BMW M550d používá přeplňování pomocí trojice turbodmychadel, v Audi použili odlišný recept. Malé a velké turbodmychadlo doplnili elektricky hnaným kompresorem. Ten do 3 tisíc otáček pomáhá plněním malého dmychadla a tím odbourává nechtěný turboefekt. Jednotka by prý měla vážit únosných 192 kilogramů. Poháněna jsou kola obou náprav systémem quattro přes osmistupňovou skříň. Asi už tušíte, že tato koncernová naftová výkladní skříň nebude žádný šnek. Poměrně nenápadně vyhlížející „pětkové“ kupátko se s ním dostane za 4 sekundy na 100 km/h a maximálka dosáhne k metě 280 km/h! Její benzinový sourozenec s V8 pod kapotou je na stovce „až za 4,6 sekundy“. A spotřeba? Ta by u naftové RS5 měla být pod hranicí 5 l/100km.

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.

TIP: Fotogalerie Audi S5 Sportback

Kdy do výroby

Produkční verzi máme očekávat během příštího roku. Lze předpokládat, že se od konceptu bude lišit jen minimálně. Je skoro jisté, že tento motor se nastěhuje i pod kapoty dalších modelů RS v nabídce a zavítá do supersportu R8. Otázkou zůstává jak nadupané diesely přijme klientela Audi.

Podobné články:

Napsat komentář

3000 Kč za založení účtu v bance

Tři tisícovky, které leží doslova na zemi a stačí je zvednout. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát měsíčně kartou a tři tisícovky jsou vaše. To mě zajímá.